Praktijkvoorbeeld: Villa Alewijn Ook bijzonder is het stuewerk, de marmeren vloer en de lam brisering uit 1724 Als afstudeeropdracht hebben Boudewijn van Langen en Hendrik Haaf- kens uitgebreid bouwhistorisch en arehievenonderzoek uitgevoerd aan het pand Grote Oost 26 te Hoorn, Villa Alewijn. Na een aantal jaren te zijn gebruikt als kantoor en kunstuitleen, heeft dit onderzoek uiteindelijk geleid tot volledige restauratie en heeft de villa haar oorspronkelijke woonbestemming her vonden. Door diverse verbouwingen in de loop der tijd, waaronder één grote van A.C. Bleijs, was de restauratie/ verbouwing niet alleen een kwestie van restaureren. Naar aanleiding van de conclusies uit het onderzoek is ervoor gekozen, de structuur van de laatste woonhuisperiode terug te brengen. Hiervoor is onder meer de voordeur verplaatst naar de zijkant, waar de oorspronkelijke vestibule zat en werd de ontsluitingsstructuur weer parallel aan het Grote Oost gelegd. De oude gevel van de vestibule was alleen in hoofdlijn te achterhalen, de invulling is in de stijl van het hoofdgebouw ontworpen. Ook bijzonder is het stucwerk, de marmeren vloer en de lambrisering uit 1724. Boudewijn van Langen: 'Het leuke van dit onderzoek is met name, dat de interpretaties die wij gedaan hadden na aanvullend onderzoek voor een groot deel werden bevestigd. Uiteindelijk hebben deze geleid tot een reconstructie van de gevel en het bijgebouw. Het onderzoek en de bijbehorende rapportage maakten de opdrachtgever enthousiast en overtuigden ook de RCE en plaatselijke monumenteneommissie. Ons afstudeeronderzoek heeft als basis gediend voor de restauratie en herbestemming van het pand.' De post-HBO-opleiding droeg er voor Van Langen mede toe bij, dat hij partner werd bij het architectenbureau TPA HG architecten. september 2012 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 31