trappenhuis derde etage Met het huidige tempo duurt het meer dan een eeuw voordat alle relevante interieurs zijn beschreven originele schouw in enkele gevallen kon de aanwezigheid van een historisch casco niet worden vastgesteld vanwege voorzetwanden, verlaagde plafonds en dergelijke. In 18 panden is de oorspronkelijke structuur van het hele huis bewaard gebleven. In 13 gevallen zijn veel interieurwaarden aange troffen. In één geval was zelfs nog een roerend onderdeel van historische waarde, een vloer kleed, aanwezig. In 32 panden is een bijzondere interieurafwer king of een zeldzaam en waardevol onderdeel aangetroffen. En in één pand - Singel 112, dat geen status van rijks- of gemeentemonument heeft - is een zo bijzonder interieur aange troffen, dat de procedure tot aanwijzing als gemeentemonument is gestart. Alle beschrijvingen zijn opgenomen in het Amsterdams Monumenten Informatie Systeem van BMA en in het geautomatiseerd systeem van het stadsdeel Centrum. Beheer Om eigenaren van historische interieurs te stimuleren hun interieur in stand te houden en eventueel te herstellen wordt gedacht aan het instellen van een interieurwaeht, vergelijkbaar met de Monumentenwacht. Een dergelijke interieurwaeht bestaat al in Noord-Brabant en Limburg (zie Eleemschut december 2010, pagina 9). Dit idee, dat steun van bijvoorbeeld de Provincie Noord Holland nodig heeft, moet nog van de grond komen. Een ander onderdeel van het project is het herplaatsen van ontmantelde interieurs. Bij 24 Heemschut september 2012 het Amsterdam Museum zijn 21 historische interieurs opgeslagen. Eén daarvan is afkomstig uit het pand Herengracht 132, het pand dat op Nieuwjaarsnacht 2008 is afgebrand. Het museum staat positief tegenover het terug plaatsen van de opgeslagen interieurs. Gedacht wordt aan een pilot, waarbij het de voorkeur heeft twee interieurs te herplaatsen op hun oorspronkelijke plek. Is dat niet mogelijk, dan is een andere geschikte locatie een optie. Eén daarvan is het plaatsen van interieurs in het toekomstige Waldorf Astoriahotel, dat in een complex van panden tussen Herengracht en Keizersgracht bij de Utrechtsestraat gevestigd wordt. De communicatie naar de eigen gemeentelijke organisatie over het belang van historische interieurs begint op gang te komen. Alle hand havers hebben al een restauratieeursus bij BMA gevolgd, maar zij geven aan dat meer kennis gewenst is om bijzondere interieurs te kunnen herkennen. Hieraan wordt gewerkt vanuit het Bureau Monumenten en Archeologie. Voor de bekendheid naar buiten, vooral de eige naren van de historische interieurs, is een folder gemaakt met tips voor het onderhoud. Zoals het belang van verantwoord alledaags onderhoud, zodat blijvende schade wordt voorkomen. Aan het meer in het algemeen bekendheid geven bij eigenaren en gebruikers van het belang van historische interieurs wordt nog gewerkt. Voorbeeldfunctie Er is een goede start gemaakt met het project bescherming historische interieurs. Daarom is het ook een waardevolle pilot voor andere gemeenten. Hier ligt dus een taak voor de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, gemeenten en voor erfgoedorganisaties als Heemschut. Wenselijk is wel dat het tempo omhoog gaat, om onnodig verlies van interi eurwaarden te verhinderen. De Amsterdamse binnenstad alleen al kent 8000 monumenten en duizenden niet-monumenten. Met het huidige tempo duurt het meer dan een eeuw voordat daarvan alle relevante interieurs zijn beschreven. Aan de hand van de ervaringen uit het afgelopen jaar en de ontwikkelingen in de komende tijd moet gezocht worden naar snellere en uitgebreidere methodes om tot een volledige beschrijving van de interieurs te komen. Onmisbare, nog uit te werken compo nenten zijn de oprichting van een interieur waeht en communicatie omtrent het belang van historische interieurs. D. Coumou was raadslid in stadsdeel Centrum en is tegenwoordig actief voor Heemschut en secretaris van de Vrienden van de Amster damse Binnenstad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 26