'De kerk heeft eigenlijk olies in zich om de culturele ontwikke ling van het land van Leegh water te illustreren' langs de provinciale weg waar ruimte voor auto's gemaakt kan worden. Hier vindt ook de eerste kennismaking plaats met de schoonheid van het land van Leeghwater. Het transferium is in de huidige planfase vormgegeven als een futuristische toren. Vanaf de bovenste verdie ping is de ingenieuze middeleeuwse verkaveling van de omgeving te bewonderen. 'Je ziet in één oogopslag de verkaveling, de molens, de ringvaart, de stadjes en de dorpen. Loop je naar beneden, dan zie je prachtige vergezichten en krijg je bijbehorende informatie.' Per boot Na bezoek aan het transferium is het in dit waterrijke gebied een logische stap om via de ringvaart alle bezienswaardigheden te ont sluiten. De ringvaart biedt een schitterend zicht op de lager gelegen polders. De kerk van Schermerhorn ligt aan het water en een bezoek aan de kerk vormt dan ook een onderdeel van het plan. 'De kerk heeft eigenlijk alles in zich om de culturele ontwikkeling van het land van Leeg hwater te illustreren. De ramen, de scheeps modellen, het historiebord, noem maar op. Er is maar een ingreep nodig om deze verhalen zichtbaar en leesbaar te maken. Door het plaatsen van een galerij geven we bezoekers de gelegenheid om op ooghoogte de prachtige gebrandschilderde ramen, die de geschiedenis van de Schermer verhalen, te bekijken.' De volgende stop op de vaarroute kan de bestaande museummolen zijn. Hier kan het technische vernuft van het land van Leegh water verteld en zichtbaar gemaakt worden. Het plan 'Land van Leeghwater' is met name een strategisch plan. Een plan om de voor velen nog onbekende schoonheid van het typische Noord-Hollandse polderlandschap te tonen. De Grote Kerk van Schermerhorn krijgt door gebruik te maken van deze bijzondere context een prachtige nieuwe toekomst. Stopplaatsen op belevenswaardige plekken De Grote Kerk van Schermerhorn is de eerste schakel in de lange keten van belevenissen in het Land van Leeghwater. Op vele andere plekken langs de ringvaart staan kleine wachthuisjes die het achterliggende land schap ontsluiten en de bezoeker van informatie voorzien. Bijvoorbeeld bij de molengang! Hier staat de bezoeker oog in oog met de techniek van Leeghwater. Indrukwekkend is het om te zien hoe men 400 jaar geleden met windkracht en vernuft een meer ontwaterde. Andere stopplaatsen worden gesitueerd bij Stoomgemaal Wilhelmina, bij Museum en beelden tuin NIC JONK, bij Poldermolen M, bij Fort bij Spijkerboor, bij De Rijp en bij vele andere schatten. Zo is het Land van Leeghwater toegankelijk en beleefbaar, en vormt het een international recreatief icoon. september 2012 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 19