Grote Kerk Schermerhorn als middelpunt van Schermer, Schermereiland en Beemster Annette Lieth en Brigitte Linskens - Het plan 'het land van Leegh water', van Van Hoogevest Architecten, waarin de Grote Kerk van Schermerhorn centraal staat, vormt de aanleiding voor een gesprek met Ron Verduijn, de ontwerper van het plan. De kerk wordt niet meer gebruikt, is te groot voor het dorp en moeilijk bereikbaar. Verzoeken om subsidie voor een noodzakelijke restau ratie leverden nog niets op. Een onmogelijke situatie? Hoewel de grote kerk gebouwd is in laatgotische stijl, dateert zij van 1634-1636. De kerk kan bogen op bijzondere kunstschatten, zoals een nog grotendeels authentieke protestantse inrichting uit de 17de eeuw. Uniek is de serie van elf gebrand schilderde glasramen uit de bouwtijd van de kerk. Het is na Edam en De Rijp en samen met Egmond aan de Hoefde omvangrijkste glazen- reeks in Noord-Holland uit de 17de eeuw. De kerk behoort hiermee tot de top vijf van Neder land. Daarnaast bezit de kerk fraaie met florale motieven beschilderde houten tongewelven. Meedenken We spreken Ron Verduijn in Utrecht, in de onlangs door Van Hoogevest Architecten gere noveerde Jaeobikerk. De Stichting Oude Hol landse Kerken (SOHK) die de Grote Kerk in 2001 overnam, vroeg het bureau mee te denken over de restauratie en een mogelijke herbestemming. De SOHK heeft tevergeefs meerdere malen sub- 14 Heemschut september 2012 Ron Verduijn in de Joriskerk in Amersfoort. Foto: Frank Flanswijk Prachtige blik op land van Leeghwater

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 16