Dringen voor starters- woningen in kantoor Gedoemd De lounge van het Holiday Inn Expresshotel. Foto: Monne Zwemmer Foto onder: Een van de hotelkamers in het Holiday Inn Expresshotel. Foto: Monne Zwemmer ook in een voormalig kantoor in Sloterdijk en zoekt geschikte leegstaande panden elders in Nederland. Straatbeeld intact Het grote voordeel is, dat voor de woon- en hotelruimten geen nieuwe bouwlocaties worden ontgonnen. En de ontwikkelaar ziet nog iets terug van de investering, terwijl het reste rende kantoorpark voldoende levendig blijft om het beeld van desolaatheid van een leegstands- wijk tegen te gaan. Ook het straatbeeld blijft intact. Nu zijn kantoren lang niet altijd van een grote bouwkundige schoonheid, maar kenmer kend of bepalend voor een bepaalde tijd zijn ze wel. Het douanekantoor bij voorbeeld is een bastion met veel zilverkleurig grijs kunststof en glas, en ronde vormen. Die uitstraling van eind jaren tachtig is in de transformatie tot starterswo- ningen bewaard gebleven. Holiday Inn heeft aan de gewassen grindtegellook van het voor vijftig jaar gehuurde kantoorpand ook niets veranderd. Alleen is er een verwelkomende entree voor de gehaaste reiziger geplaatst. Heemschut juicht transformatie dan wel hergebruik van tot leegstand gedoemde kantoren toe. Zo wordt nieuwbouw elders voorkomen en blijft regelrechte kapitaal vernietiging achterwege. Daarnaast pleit Heemschut voor een bouwstop op de kanto- renmarkt, die nog elk jaar met circa een half miljoen vierkante meter groeit. Allemaal nieuwe kantoren die of zelf leeg blijven staan, of die elders nog meer leegstand veroorzaken. Zonder bouwstop is de transformatie niet anders dan dweilen met de kraan open. september 2012 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 15