Transformatie TVvee miljoen vierkante meter leegstaand kantoor moet voor 2020 worden gesloopt Sloterdijk Holiday Inn Expresshotel. Foto: Monne Zwemmer HET JAAR 2012 WAS NOG MAAR NET begonnen of vastgoedadviseur DTZ maakte bekend dat meer dan een kwart van de leegstaande kantoren in Nederland rijp is voor sloop. Daar wordt nooit meer een huurder voor gevonden. De investeerders, zoals de pensioen fondsen, moeten tien miljard euro afboeken. Dat is de nare kant van de enorme leegstand op de kantorenmarkt. Hier is bijna 50 miljoen vierkante meter van beschikbaar in Nederland, en zeven miljoen vierkante meter staat te huur. Een deel daarvan - nieuw, duurzaam en energiezuinig gebouwd en bij goede verbin dingen - is nog vlot te verhuren. Een ander deel - met wat kunstgrepen, een lik verf en een goed bedrijfsrestaurant ook nog wel, of valt aan te passen voor ander gebruik, zoals horeca of wonen. Twee miljoen vierkante meter moet voor 2020 worden gesloopt, wil de kantorenmarkt weer wat uit het diepe dal van de bouwerisis kunnen krabbelen. Om dat voor elkaar te krijgen is deze zomer een convenant gesloten tussen rijk, provincies, gemeenten, beleggers, projectontwikkelaars en financiers. Samen willen ze er voor zorgen dat rond de grote steden heel terughoudend nieuw wordt gebouwd, dat er meer kansen komen voor transformatie en hergebruik, en dat er een fonds komt (vrijwillig of verplicht, te vullen door de marktpartijen samen met de overheid) ter compensatie van de eigenaren van sloop- panden. De bouwwereld, volkomen in het slop geraakt door de crisis, ziet in dit convenant trouwens nog een lichtpuntje: twee miljoen vierkante meter slopen levert heel wat nieuw werk op. En er kan wat anders worden gebouwd. Gevoegd 12 Heemschut september 2012 Vergaderruimte in het Holiday Inn Expresshotel. Foto: Monne Zwemmer bij al die miljoenen vierkante meters kantoor die een andere bestemming krijgen, zien de bouwbedrijven weer enig perspectief. Heemschut, altijd al uiterst kritisch tegenover de ongebreidelde groei van de eenvormige kantoorparken met veel glas en beton, juicht de sanering op deze markt toe. Was er meer geluisterd naar waarschuwingen van de zijlijn, dan zouden de investeerders minder diep in de rode cijfers zijn beland. Het convenant moet bewerkstelligen dat gemeenten elkaar niet langer aftroeven met het faciliteren van nieuwe kantoorlocaties terwijl er al een groot over schot is. Ook voor zo'n zelfbeheersing heeft Heemschut regelmatig gepleit. Levendiger Gelukkig wordt in de praktijk al wel langer kri tisch naar het kantorenoverschot gekeken. Zelfs zijn er ook oplossingen bedacht. In Amsterdam zijn de eerste low- en medium budget hotels gevestigd in kantoren die al jaren leegstonden in Sloterdijk, Zuidoost en de Zuidas. Dat hielp het tekort aan hotelkamers bij de hoofdstad snel terugdringen zonder echt nieuw bij te bouwen. Nu dreigt er, terwijl er nog meer dan een handvol kantoorhotels in de planning zitten, een hotelkameroverschot in het goedko pere segment. De goede oplossing wordt te veel uitgemolken. Ook in Hoofddorp, al vele jaren een plaats met een zeer ruimhartig vestigingsklimaat voor kantoren, is de leegstand nu zo ver opgelopen dat alternatieven worden getest. En paar jaar geleden trok het project HQ023 landelijk de aandacht. In een vrijgekomen douanekantoor werden zestig appartementen gebouwd voor starters op de woningmarkt. De gegadigden stonden te dringen voor de eenvoudige flats vanaf dik een ton voor 33 tot 55 vierkante meter en toegang tot het dakterras. Snel na oplevering werd een identiek kantoorpand eveneens aangepakt. Intussen was de huizen markt ingestort. De appartementen - nu onder de ton - zijn niet meer te verkopen. De ontwik kelaar van HQ023, Verwelius ontwikkelings maatschappij, verhuurt ze, de huurders tekenen voor minimaal een jaar. Gevolg is, dat in een doodse hoek van kanto renpark Beukenhorst-West, pal bij het station van Hoofddorp, ineens weer wat levendigheid heerst. Het aardige van het HQ-project is, dat de douanekantoren omstreeks 1990 zijn ontworpen door Tordoir van den Berg, en dat de transformatie door ditzelfde architectenbu reau is uitgevoerd. De uitstraling is consistent gebleven. Iets verderop in dezelfde kantoren- wijk streek vorig jaar een hotelketen neer in PlusPoint, een complex van vier kantoorto rens met veel leegstand. Holiday Inn Express gebruikt een van de vier kolossen voor een vestiging met 125 kamers. De zaken van dit drieënhalf sterrenhotel, gericht op de zakelijke markt en die van de gestrande luchtreizigers van Schiphol, gaan zo goed dat waarschijn lijk een tweede kantoortoren hier eveneens wordt getransformeerd. Holiday Inn Express zit lüjüiitu)fa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 14