Afstudeeronderzoek naar herbestemming van kleine dorpskerken Zelfs in dunbevolkte gebieden is nog wel markt voor bijzondere woningen Eva Dubbelboer - Wat moet er in hemelsnaam gebeuren met al die kerken die in Nederland momenteel hun functie verliezen? Zonder geschikte herbe stemming dreigen er veel gesloopt te worden, vandaar het vele onderzoek en de talloze discussies rond de herbestemming van kerkgebouwen. Het voorbeeld van een geslaagde operatie, de herbestemming van de Domini- eanenkerk in Maastricht tot Selexyz-boekhandel, wordt maar al te graag genoemd. Werkplek, ingericht op het voormalige balkon van de Schettense kerk Onder het balkon van de kerk in Schettens is een moderne bedstee of slaapnis gemaakt. Foto's Eva Dubbelboer Eva Dubbelboer ALS JE HET HEBT over herbestemming van kerken, dan betreft het meestal gebouwen in de grote stad. De meeste onderzoeken zijn ook op deze groep gericht, waardoor een groot aantal kleine dorpskerken gepasseerd wordt. Een dorpskerk vraagt om een heel andere aanpak bij het vinden van een nieuwe functie dan de kerk in de stad. Daarom heb ik mijn afstudeeronderzoek aan de faculteit Bouw kunde van de TU Delft gewijd aan de herbe stemming van juist de kleine dorpskerk. Wonen in kerk Bij de herbestemming van kerken is het belang rijk dat geprobeerd wordt de ruimtelijke kwa liteit van de kerkzaal te behouden. Een grotere kerk, die volledig opgedeeld wordt in apparte menten verliest vaak zijn ruimtelijke kwaliteit, terwijl de kerkruimte in de appartementen ook niet goed te ervaren is. Daarom vindt men een woonfunctie voor kerken vaak niet zo geschikt. In een kleinere dorpskerk echter hoeft de ruim telijke kwaliteit niet verloren te gaan wanneer hierin een woning gemaakt wordt. Er zijn mooie voorbeelden van wonen in kleine kerken, met behoud van de ruimtelijke kwaliteiten. Komt een kerk leeg, dan gaan de eerste gedachten voor een nieuwe functie meestal meteen naar een museale of culturele bestem ming. Er komen echter zoveel kerken leeg, dat daarvoor niet genoeg rendabele culturele bestemmingen meer te bedenken zijn. Vooral in dunbevolkte gebieden is het vinden van bestemmingen een enorm probleem, terwijl in het dorp soms wel twee of zelfs nog meer gebouwen vrij komen. Een nieuwe functie in de dorpskerk moet finan cieel haalbaar zijn, wil deze kerk écht een nieuw leven krijgen. Een woonfunctie kan dan toch een aantrekkelijke optie worden, want zelfs in de dunbevolkte gebieden is nog wel markt voor bijzondere woningen. 8 Heemschut september 2012 Nieuw leven in de dorpskerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 10