Noord-Brabant Verenigingen voor behoud 'Airey' flats Jeruzalem Rijksmonument verliest vleugel Tilburg. De achterzijde van de Airey-flats in de wijk Jeruzalem. Foto Heemschut Noord-Brabant Tilburg - Erfgoedvereniging Heemschut, Heemkunde Kring 'Tilboreh' en het Cuypers- genootschap zetten zich gezamenlijk in voor het behoud van met sloop bedreigde flats in de Tilburgse wijk Jeruzalem. De flats aan de Caspar Houbenstraat, de Twentestraat en de Velu- westraat dateren uit de periode van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Ze zijn gebouwd volgens het 'Airey' bouwsysteem. De sloopplannen betreffen bovendien een aantal laagbouwwoningen. Die zijn onderdeel van het bijzondere stedenbouwkundig plan en zijn van groot belang om de architectuur van de wederopbouw zichtbaar te houden. De opzet van de wijk met veel ruimte en groen is een van de kenmerken voor de vroeg naoorlogse periode. De wijk werd ontworpen in 1949 en gebouwd in 1953 door Nemavo met prefab-beton- bouw. Kenmerkend is de zichtbaarheid van de beton-systeemplaten aan de buitenzijde. Deze wijze van bouwen volgens het Airey systeem is alleen kort na de oorlog toegepast, om snel de grote woningnood aan te kunnen pakken. Het systeem is vernoemd naar de ontwerper, Sir Edwin Airey. Overigens zijn in meer steden dergelijke woonwijken gebouwd, met dezelfde naam Jeruzalem. Het belang van de cultuurhistorische waarde van de wijk is deels onderkend doordat de eengezinswoningen gerenoveerd worden. De portiekflats dreigen te worden afgebroken en ook de nog niet gerenoveerde laagbouw in de Twentestraat staat op de nominatie voor sloop Miriam van den Dries Tilburg - Pension Mariëngaarde in Tilburg, in 1935 gebouwd door architect A.J. Kropholler, gaat voor een deel tegen de vlakte om parkeer gelegenheid te creëren. Het rijksmonumentale pension aan de Burgemeester Damsstraat 15, Tilburg, zal als de plannen doorgaan straks de noordvleugel missen. HeemkundeKring 'Tilboreh', Erfgoedvereniging Heemschut en stichting Het Cuypersgenootsehap slaan de handen ineen om dit te voorkomen. Mariëngaarde is een rijksmonument. De Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed heeft al eer der bezwaar aangetekend tegen varianten van het sloopplan. Daardoor is het des te vreemder dat Tilburg toch ruimte maakt voorsloop. In eerste instantie voor appartementen op de plaats van de noordvleugel. In een nieuwe sloopvergunning gaat het erom parkeergele genheid te bouwen. Heemschut, Cuypersge nootsehap en Heemkundekring vinden het niet correct erfgoed te slopen om een parkeerpro bleem op te lossen. Mariëngaarde is een ensemble van pension, klooster en kapel. De vleugels van dit complex zijn gebouwd rond een groene tuin. Sloopje een vleugel, dan is er geen besloten hof meer. Ook wordt de ensemblewaarde vernietigd (pension, klooster en kapel) door het klooster te slopen, daarmee valt ook een deel van de so ciale geschiedenis weg. De zusters verzorgden gefortuneerde ouden-van-dagen. Miriam van den Dries Tilburg. Mariëngaarde. De noordvleugel wordt bedreigd door sloop. Foto Jack Janssen mei 2012 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 9