Heemschut Actief Amsterdam Monumenten Binnengasthuis gered El Amienschool blijft behouden Limburg Grootschalig bouwplan voor zuidrand Arcen wCi IJNTJES www.weijntjes.nl Amsterdam - Een jarenlange strijd van Heem schut en de Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad om het behoud van de Tweede Chirurgische Kliniek en het Zusterhuis op het Binnengasthuisterrein is uiteindelijk gewon nen. De Universiteit van Amsterdam ziet af van sloop van de Kliniek en een groot deel van het Zusterhuis, beide Rijksmonument. Er komt een nieuw plan voor een studiecentrum met bibliotheek, waarvoor de gebouwen aan vankelijk hadden moeten wijken. Het plan van de Spaanse architect Cruz y Ortiz is daarmee van de baan. Het nieuwe ontwerp komt nu in de bestaande gebouwen. Ook zal een deel van het binnenterrein worden bebouwd. Stadsdeel Centrum is nu toch blij, dat de monumenten behouden kunnen blijven. Onlangs kwam bouwkundige Rob Toornend, die in opdracht van de UvA eventueel behoud onderzocht tot de slotsom, dat de bibliotheek ook in de twee monumenten gehuisvest kon worden. Architec tenbureau Van Stigt kwam ook eerder al tot die conclusie. De universiteit en stadsdeel Centrum sturen al sinds 1998 aan op sloop. In 2008 verleende het stadsdeel een vergunning voor sloop. Heem schut en VVAB legden zich daar niet bij neer en de rechter oordeelde vorig jaar al, dat de sloop vergunning onvoldoende was gemotiveerd. Jaap Kamerling Amsterdam - Begin februari heeft de stadsdeel raad van West besloten dat de El Amienschool in de Amsterdamse Robert Scottbuurt een nieuwe functie krijgt. In 2010 leek de school te moeten verdwijnen voor woningbouw. Vanwege de bijzondere waarde van deze voormalige kleuterschool uit de wederopbouwperiode hebben Heemschut en het Cuypersgenoot- schap toen aangedrongen op onderzoek naar de mogelijkheden van herbestemming. Dit verzoek is door de deelraad overgenomen. Het onder zoek leverde een positief resultaat op. Aan alle doelen die binnen de vernieuwing voor de plek van de school waren gesteld, kon ook voldaan worden door te kiezen voor herbestemming, in combinatie met een stukje nieuwbouw achter de school. In de komende tijd zal de daadwerkelijke plan ontwikkeling starten. Aangezien het stadsdeel wel haar eerdere besluit handhaaft om de school nog niet aan te wijzen tot gemeentelijk monument, zullen wij de ontwikkelingen blijven volgen, om te voorkomen dat met de herbe stemming monumentale waarden verdwijnen. Norman Vervat Venlo - De gemeente Venlo kijkt onvoldoende naar alternatieven voor de nieuwbouw van de multifunctionele accommodatie 'De Schans' aan de zuidrand van het dorpje Arcen. Het his torische en kleinschalige karakter van dit deel van het dorp zal door de bouw, met een volume van zo'n zeventig appartementen, ernstig wor den geschaad. Het aanzien van het kasteel, het park en de kasteeltuinen zal er indringend door worden beïnvloed. Bond Heemschut en de Stichting Limburgse Kastelen dringen gezamenlijk bij het gemeente bestuur aan op heroverweging. Wij menen, dat er goede alternatieven zijn die een van de fraai ste dorpsaanzichten van Limburg niet ernstig aantasten. Het grote bouwvolume van 80 bij 40 meter past ook nu, na enige verkleining, niet bij de kleinschalige dorpsbebouwing en tast het zicht op het kasteel met zijn tuinen aan. Op deze gevoelige plek bebouwing oprichten van een dergelijke omvang achten de twee organi saties niet aanvaardbaar. Heemschut en Limburgse Kastelen denken, dat een alternatieve situering bij 't Wijdtveld tot een voorziening kan leiden die centraler ligt voor de verwachte gebruikers. Ook een com binatie met hergebruik van bestaande panden is goed te realiseren. Op korte afstand liggen leegstaande gebouwen, zoals het voormalige gemeentehuis. Op termijn zou de H.H. Petrus en Pauluskerk een hergebruikoptie kunnen bieden. Te vrezen valt nu dat aan de zuidzijde van Arcen een voorziening met aantasting van het monumentale aanzien van het dorp wordt gecreëerd, terwijl tegelijk oplossingen voor leegstand van monumenten elders in het centrum moeten worden gevonden. Stichting het Limburgs Landschap, eigenaar van Landgoed Arcen, onderschrijft het appèl van Bond Heemschut en Stichting Limburgse Kastelen. Hans Vermeer en Chris Versteeg Amsterdam Z.O. Amsterdam Utrecht Bussum 's-Hertogenbosch 6 Heemschut mei 2012 HANG- EN SLUITWERK

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 8