Overijssel Zeeland Deel oeuvre Rademaker bedreigd met sloop Bedreiging haventje Nieuwland afgewend Deventer - Harry Rademaker was Deventer stadsarchitect van 1961 tot 1988. Een aantal gebouwen van hem in de binnenstad wordt nu met sloop bedreigd, waaronder een aula/gym zaal en het stadskantoor. Zijn naam is vooral gevestigd na 1974 door de talrijke originele restauraties en nieuwbouw in de Deventer binnenstad. In 1963 bouwde Rademaker een opmerkelijke aula en gymnastiekvoorziening tussen de Nieuwe Markt en de Welle. De gevel aan de Welle is een meesterwerk van eenvoud, door een geraffineerde verdeling van smalle, twee etages hoge vensters, afgewisseld met smalle muurdammen. Het geheel vormt een neutrale achtergrond met de nog aanwezige middeleeuwse rondeeltoren. Het stadskantoor uit 1984 is relatief groot en is onderverdeeld in min of meer afzonder lijke volumes. Het hoogste en meest centrale bouwdeel is door lagere omgeven. Hierdoor is een geleidelijke overgang bereikt tussen de historische bebouwing en het hoge middendeel. Deventer. Gymzaal en aula voegen zich goed in de Deventer binnenstad. Foto Peter Dekker De constructie bestaat uit betonkolommen en -vloeren, en uit zware, in baksteen gemetselde gevels. Die worden opgedeeld door middel van pilasters, een geleding die in het basement begint en over de volle hoogte doorloopt. De gevels zijn afgesloten door forse, enigszins geprofileerde dakranden, die bekroond worden door loden hekken. Bijzonder aan het gebouw zijn de buitenhoeken. Vanaf de eerste etage zijn er uitspringende erkeraehtige uitbouwen, die in basaltlava zijn uitgevoerd. Bijzonder zijn de bronzen deurgrepen met verwijzing naar Nico- laas van Cusa (laatmiddeleeuwse wijsgeer), de entree met belettering en de bloemversiering met gouden bollen. Beide gebouwen worden nu met sloop bedreigd door nieuwbouwplannen van het stadsbestuur. Heemschut vindt dat het mogelijk moet zijn delen in te passen in de nieuwbouw. De gemeenteraad is echter in maart akkoord gegaan met de nieuwbouw van een stadskan toor en sloop van het oude. Peter Dekker Middelburg - Vorig jaar werd al de bedreiging gemeld van het beschermd agrarisch gebied in de Zaagmolenpolder rond het haventje van Nieuwland bij Middelburg. Hier is een omvang rijk nieuwbouwproject geprojecteerd, dat zeer sterk afbreuk zou doen aan het kleinschalige agrarische karakter van de omgeving, waarbij het haventje vrijwel geheel zou verdwijnen. Tij dens de hoorzitting is door een bewonersgroep samen met Heemschut uitgebreid bezwaar gemaakt tegen deze aantasting. Daar waar de bestaande boerderijtjes bij uitbreiding of ver bouwing zeer zware eisen krijgen opgelegd, zou een omvangrijke nieuwbouw van woning met bedrijfsruimte wel mogelijk zijn. In de twee rapporten van de welstandscommis sie bleek motivering waarom deze nieuwbouw van de schaal van de omringende bebouwing mag afwijken niet te zijn opgenomen. Dat deze discussie over de rapportage van 'welstand' tijdens de hoorzitting niet in de notulen van de hoorzitting was opgenomen betekent een tweede procedurele fout. Vervolgens heeft de gemeente Middelburg de aanvraag voor sloop- en bouwvergunning nietig verklaard, de bezwaren van de bewoners- groep en Heemschut zijn gehonoreerd. Willem Heijbroek Nieuwland. Karakteristieke boerderij in de Zaag molenpolder. Foto Willem Heijbroek mei 2012 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 7