Heemschut Actief Drenthe Boerderij na bouwhisto risch onderzoek slopen Groningen Heemschut vindt plannen buitengebied vaag Zuid-Holland Bezwaar tegen afwijzing gemaal Puttershoek Ansen. Voorafgaand aan sloop van de boerderij wordt bouwhistorisch onderzoek uitgevoerd. Foto: Leen de Graaf Ansen - De sloop van de historische boerderij aan Om de Kamp 22 in Ansen is onvermijdelijk. De boerderij is bouwvallig en het gevaar voor instorten is groot. Woningstichting Aetium die eigenaar is van het pand, de Vereniging Dorps belangen Ansen en Heemschut zien daarom geen andere mogelijkheid dan sloop. Voor de slopers aan de gang gaan wordt bij bouwhis torisch onderzoek verricht. Daarbij wordt de boerderij globaal opgemeten en met foto's gedocumenteerd. De Vereniging Dorpsbelangen zal contact opnemen met de laatste bewoner om diens herinneringen vast te leggen. Bovendien zijn er plannen om de gebinten van de boerderij te hergebruiken in andere boerde rijen in de omgeving. Eric Ie Gras Loppersum - Heemschut in Groningen vindt het voorontwerp buitengebied van de ge meente Loppersum op onderdelen vaag. De gemeente Loppersum breekt weliswaar een lans voor de cultuur, ecologische, aardkundige en archeologische waarden van het buitengebied, maar geeft vervolgens niet aan hoe die karak teristieken versterkt of in ieder geval behouden kunnen worden. Loppersum wil ruimte geven aan de vestiging van nieuwe agrarische bedrijven, maar hoe de inpassing in het landschap plaats moet vinden of waar minimaal aan moet worden voldaan wordt niet beschreven. Uitgaande van een Groningse karakteristiek zou een windsingel of - nog mooier - een combinatie van windsingel en gracht op zijn plaats zijn. Erfbeplanting, mits goed onderhouden, is een waardevol element in het landschap. Het voorontwerp gaat voorbij aan de bijzondere groene functies die al aanwezig zijn. In het Fivelgebied is nog een uitgestrekt stelsel van maren aanwezig, ook daar wordt nauwelijks aandacht aan besteed, terwijl het behoud ervan de toeristische functie zou kunnen versterken. Heemschut pleitte er in februari voor, om de bestaande zichtlijnen in de nabije toekomst niet te laten verstoren door de aanplant van nieuwe bossen. Groningen staat bekend om de weidse vergezichten, ook in Lopppersum kun je dit aanvoeren als sterk punt. Tot slot vraagt Heemschut naar de noodzaak van de nieuwe landgoederen die geprojecteerd worden tussen het Damsterdiep en de N360. Vincent Er din Puttershoek - Heemschut heeft bezwaar ge maakt tegen de afwijzing van het advies om het Gemaal 't Hooft van Benthuizen te Puttershoek aan te wijzen als gemeentelijk monument. Het college van B Et W van Binnenmaas heeft aangegeven, dat het gemaal in een zeer slechte bouwkundige staat verkeert. Behoud en her ontwikkeling brengen zeer hoge kosten met zich mee. Daarnaast bestaat als gevolg van de financiële crisis onzekerheid over een invulling voor het gemaal bij herontwikkeling. Ook vindt het college, dat een aanwijzing als gemeentelijk monument de eigenaar onevenredig schaadt in haar belangen. Ondanks de cultuurhistorische waarden wijst het college daarom het gemaal niet aan als gemeentelijk monument. Heemschut heeft samen met Erfgoedkoepel Hoeksehe Waard tegen dit besluit bezwaar gemaakt. Volgens Heemschut heeft het college de gemeentelijke monumentenverordening niet gevolgd. In de verordening is voorgeschreven, dat er eerst advies van de monumenteneommis- sie wordt ingewonnen, voordat er een besluit wordt genomen. In het besluit wordt het advies van de monumenteneommissie niet genoemd, zodat de monumentale en financiële belangen niet zorgvuldig kunnen worden afgewogen. Het gemaal 't Hooft van Benthuizen aan Molen dijk 1 dateert uit 1870. Het bijzondere gemaal, met watergangen voor en achter het gebouw, diende zowel voor ontwatering van de polders als voor het op peil houden van de Binnenmaas. Hoewel de Rijksdienst Cultureel Erfgoed eerder heeft gesteld dat het voor rijksbeseherming in aanmerking komt vanwege de markante ligging, de beeldbepalende kwaliteit, de detaillering, de herkenbaarheid, de waterstaatkundige beteke nis en de zeldzaamheid, is het uiteindelijk niet als rijksmonument aangemerkt. Leo Dubbelaar en Coralie Stoop 4 Heemschut mei 2012 K? Si >3wBtö»ï

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 6