Literatuur TEKENS AAN DE WAND 48 Industria mei 2012 Jo de Ridder. Van timmerwinkel tot stadsmonument; markante blikvanger Seheldekwartier Vlissingen. Vlissingen, Stichting Stadsherstel Vlissingen, 2011. 104 biz., ill., lit.opg. ISBN 978-90- 818355-0-3. Prijs: 16,95. Sinds de sluiting van de Seheldewerf in het hart van Vlissingen, is een grootschalige herontwikkeling van dit industriegebied in gang gezet. Tot de weinige industriële monumenten die behouden bleven hoort de voormalige timmerfabriek van de werf, die in 1916 werd gebouwd aan de Koningsweg. In deze fabriek werden de houten betim meringen en meubels gefabriceerd voor het interieur van de grote passagiers schepen, die vanaf het begin van de 20e eeuw tot 1953 hier werden gebouwd. Vooral de passagiersschepen voor Nederlands-lndië werden op de werf gebouwd, met beroemde namen als de Dempo, de Slamat en de Indrapoera. De timmerfabriek werd gebouwd als een modern, in beton opgetrokken hoog bouw met een constructie van pad- destoelvloeren, een voor die tijd modern en vooruitstrevend ontwerp. De fabriek is gebouwd door de Hollandsche Beton Maatschappij, opgericht in 1902. Na de sluiting van de werf raakt het complex in verval, en er wordt in 1986 zelfs al een sloopvergunning afge geven. In 2005 wordt het terrein met de fabriek door de gemeente aangekocht, en krijgt de fabriek een beschermde status. In 2010 is de timmerfabriek gerestaureerd. Momenteel wordt nog gezocht naar nieuwe gebruikers. In dit boek beschrijft oud-werknemer Jo de Ridder de bouwgeschiedenis van de timmerfabriek, vanaf de ontwerpfase tot de voltooiing van de restauratie in 2011. Ook is er aandacht voor de werkomstandigheden in de fabriek en de arbeiders die er gewerkt hebben. Het boek is rijk voorzien van illustraties, foto's, bouwtekeningen en bestekgege- vens, met bijlagen met personeelslijsten en een chronologisch overzicht van de belangrijkste feiten in de geschiedenis van de fabriek. J.J. Havelaar en P. Nijhof. Tekens aan de wand; geschilderde muurreelames in Nederland. Rotterdam, Trichis Publishing, 2012. 175 biz., ill., lit.opg. ISBN 978-949-0608-14-9. Prijs 29,95 Arnhem heeft een aantal beeld bepalende beken en sinds de grote uitbreidingen in Arnhem-Zuid snijdt de Nederrijn de stad middendoor. In deze publicatie wordt aandacht besteed aan de relatie van de stad met het water en aan de watermonumenten in het bijzonder. Aan Arnhems beken stonden watermolens die energie leverden voor het produceren van gebruiksgoe deren zoals papier, bier en kruit. Later kwamen er wasserijen en bleekvelden. Beken waren ook de romantische spil in het ontstaan van landgoederen, waarbij molens plaatsmaakten voor watervallen, fonteinen en vijvers. In de negentiende eeuw verdwenen de beken en grachten uit het stads beeld wegens toenemende vervuiling. Arnhem streefde al vroeg naar een vaste Rijnbrug, als opvolger van de eeuwenoude schipbrug, maar kreeg zijn eerste verkeersbrug pas in 1935. De geschiedenis van deze brug was drama tisch tengevolge van de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog (Slag om Arnhem), maar in 1950 werd de huidige versie van de brug heropend. Dat was het begin van de sprong naar Zuid, samen met de achter een nieuwe dijk gebouwde wijk Malburgen. Na 1950, in de Koude Oorlog werd bij Arnhem een militair stuwwerk met caisson aangelegd bij de rivier. In crisistijd kon hiermee de rivier worden afgesloten, waardoor een groot gebied onder water zou komen te staan, de 'IJssellinie'. De restanten van deze linie worden in het boek beschreven, evenals voorbeelden van sluizen, waterpartijen, bruggen, pompgebouwen en gemalen. Egbert Hoogenberk, Hans Ibelings, Heen Montijn en Huub Thomas. Harmonische architectuur. Bouwen voor de lange duur. Zutphen, Uitgeversmaatschappij Walburg Pers, 2011. 256 biz., ill.,ISBN 978-90-5730-763-8. Prijs euro 29,50. In dit overzichtswerk presenteert archi tect Egbert Hoogenberk een keur aan bouwwerken die mede door zijn bureau zijn hersteld of gerenoveerd. Hoogen berk staat al jaren bekend als een architect die het harmonische bouwen hoog in zijn vaandel heeft staan. Uit gangspunt bij de visie van Hoogenberk is het adagium om zoveel mogelijk onderdelen van oude bouwdelen en constructies te handhaven bij herstel en deze slechts in hoogst noodzakelijke gevallen te vervangen door nieuwe materialen. Deze duurzaam herstel Ie filosofie draagt Hogenberk al vele jaren uit in de door hem gerealiseerde res tauratieprojecten, maar ook in de door hem ontworpen nieuwbouwprojecten. Een tastbaar bewijs voor deze visie is het door hem gerenoveerde land huis 'Voorstonden' bij Brummen in Gelderland. Als een eenmansbedrijfje gestart in 1977, bouwde hij zijn bureau uit tot een onderneming met twintig medewerkers. In dit boek presenteert Hogenberk een imposant overzicht van doorzijn bureau gerealiseerde restauratie en nieuwbouwprojecten. Het boek geeft daarmee ook een staal kaart van de gewijzigde inzichten in de restauratietechniek en het behoud van bestaande gebouwen door deze een nieuwe functie te geven. Naast dit overzicht, geïllustreerd met vele afbeeldingen, wordt in deze publicatie ook aandacht besteed aan de restau ratie en bouwfilosofie zoals Hoogen berk deze toepast, een overzicht van mislukte herbestemmingsprojecten, de toegepaste restauratietechnieken, en het uitbreiden van monumentale gebouwen met nieuwbouw. De beschreven objecten worden beknopt gepresenteerd, van enkele grotere projecten worden uitgebreidere beschrijvingen gegeven. Ook worden enkele bedrijfspanden beschreven, waaronder de renovatie van de Schaat- senfabriek van de Fa. Nooitgedagt in IJ 1st, en het hoofdkantoor van Akzo in Arnhem. Een indrukwekkend boek, met een grote hoeveelheid beschreven gebouwen, dat een goed overzicht biedt van wat er sinds 1977 aan monumentale gebouwen in Nederland is hersteld en een nieuwe functie heeft gekregen. Helaas ontbreekt een plaats naamregister.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 50