Utrecht Studenten betrekken Wasserij Aurora Literatuur AMSTERDAMSE PAKHUIZEN i it! Colofon Industria in Heemschut iKSp lËn I Utrecht - De gebouwen van de vroegere was serij van de firma Aurora aan de Koningsweg 62 krijgen een nieuwe bestemming als huisvesting voor studenten. In het bedrijfseomplex komen 62 studentenwoningen en op het terrein komen verder nog zes starterswoningen. Wasserij Aurora werd opgericht in 1856 door de Utrechtse ondernemer Spierenburg, op een locatie aan het Lauwerecht. In 1870 verhuist het bedrijf naar het huidige adres aan de Koningsweg. In 1900 wordt de naam van het bedrijf gewijzigd in 'Stoomwasscherij Aurora/ W. Spierenburg en Zn.' In 2006 neemt Lips Textiel Service het bedrijf over, waarna in 2008 de vestiging in Utrecht wordt gesloten. De gebouwen van de wasserij zijn voor een deel op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Het complex bestaat uit de eigenlijke wasserij, met aan de straatzijde het kantoor annex de direc teurswoning. Het niet-monumentale bedrijfs- gedeelte zal worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw met een vergelijkbaar volume als het oude bouwdeel. De verbouwing en herbestem ming wordt uigevoerd in opdracht van de nieuwe eigenaar, woningcorporatie SSH. Het Aurora-ter- rein is van cultuurhistorisch belang, want het is het laatste nog behouden gebleven authentieke wasserijbedrijf in de gemeente Utrecht. Utrecht. Het hoofdgebouw van de monumentale wasserij Aurora. Foto Marcel Overbeek 'mOÊÊt- Hans Bonke. Amsterdamse pakhuizen, 16de - 20ste eeuw. Zutphen, De Wal burg Pers, 2011. 255 p., ill., lit. opgave, reg. ISBN 978 90 5730 733 2 Prijs 39,50. Er is reeds veel over Amsterdam geschreven, soms wordt er nog een witte vlek opgevuld. Zo ook met dit boek over de Amsterdamse pakhuizen. Het laatste boek over dit onderwerp, een Duitstalige publicatie, dateert alweer uit 1928! De auteur van 'Amster damse pakhuizen', Hans Bonke, voor industrieel-erfgoed liefhebbers geen onbekende, heeft een zeer interessant en informatief boek over dit onderwerp het licht doen zien. In tegenstelling tot eerdere studies ligt hier het zwaarte punt niet op de kunsthistorie, maar wordt er een samenhangend beeld gegeven van de sociaal-economische geschiedenis, de ontwikkeling van de stad en de architectuur. Tot in de begin jaren zestig van de vorige eeuw wisten de pakhuizen veelal nog hun oorspronkelijke functie te behouden. Daarna werd het werken langzamerhand vanuit het centrum en de oude havengebieden verplaatst naar nieuwe industrieterreinen met moderne opslagmogelijkheden. Het gaat in deze studie niet alleen om pakhuizen uit de zeventiende en achttiende eeuw in het centrum maar ook om de vemen, pakhuizen die gebouwd werden na de aanleg van het Noordzeekanaal en de uitbreidingen van de haven na 1876. Tot slot wordt aandacht besteed aan de herbestemming van pakhuizen. Als startpunt van deze zoektocht naar herbestemming mag genoemd worden het Oude Entrepotdok dat tussen 1980 en 1985 getransformeerd werd. Ook hebben acties van de kraakbeweging er toe geleid dat niet direct alles plat ging. Het oostelijk havengebied kon veranderen in een soort kopie van de Londen Docklands. Deze transformatie trok veel buitenlandse belangstelling. Het boek besluit met een catalogus van vijfhonderd pakhuizen die met foto besproken worden. Het boek is mooi vormgegeven. Een belangrijke aanwinst in de literatuur over industrieel erfgoed in de hoofdstad. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle - Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl mei 2012 2010 Industria 47 m mm Watburg Para V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 49