Berichten Noord-Holland Eerste restauraties aangepakt op Hembrugterrein Zuid-Holland Gemeente verzet zich tegen sloop watertoren mum Zaandam - De provincie Noord-Holland ver leent subsidie voor de restauratie van drie rijks monumenten op het Hembrugterrein te Zaan stad. Noord-Holland en de gemeente Zaanstad zijn beide betrokken bij de herontwikkeling van het Hembrugterrein door het RVOB (het Rijksvastgoed- en Ontwikkelingsbedrijf). De provincie vindt het belangrijk dat de cultuur historische waarden van het terrein behouden blijven. De restauraties dragen bovendien bij aan de revitalisering van het terrein waar de Artillerie Inrichtingen gevestigd waren. De subsidie van ruim 500.000 is bestemd voor de restauratie van het stationsgebouw, de affuitenhal en het waslokaal. De restauraties zijn in het najaar van 2011 gestart en zullen medio 2012 zijn afgerond. De totale investering in de restauratie van de drie rijksmonumenten bedraagt ruim 1,5 miljoen euro. Hiervan neemt de rijksoverheid tweederde voor haar rekening. Na afronding van het besluitvormingsproces bij zowel rijk, provincie Noord-Holland als gemeente Zaanstad wordt binnenkort een afsprakenkader ondertekend, waarna de herontwikkeling van het Hembrugterrein daadwerkelijk kan plaatsvinden. Hembrug biedt met haar 43 hectare aan parkachtig terrein, en met ruim 50 monumentale industriële panden ruimte aan creatieve en economische bedrij vigheid, evenementen, recreatie en toerisme, dit alles met behoud van (eultuur)historisehe waarden. De nieuwe functies op het terrein betekenen een sterke stimulans voor de werk gelegenheid. Leerdam. De watertoren uit 1929 voegt zich goed in de stad. Foto Quistnix wikimedia Leerdam - Als het aan het drinkwaterbedrijf Oases ligt, wordt de bekende watertoren van Leerdam gesloopt (zie Heemschut Actief oktober 2011, pagina 4). Op de plaats van de toren moeten huizen komen. De gemeente Leerdam is het niet eens met deze ontwikke ling en is naar de rechter gestapt. Het drink waterbedrijf heeft de toren niet meer nodig en wil de grond gebruiken om er huizen te bouwen/Feitelijk mag het waterbedrijf zelf bepalen wat ze met de toren doet, maar zo'n stuk geschiedenis kun je gewoon niet slopen', zegt de Leerdamse burgemeester Victor Mol- kenboer. De gemeente Leerdam had enkele jaren geleden een monumentenstatus aan kunnen vragen voor de toren. 'Het is echt zo stom geweest dat dat toen niet is gebeurd', zegt Teus Meijdam, raadlid van Leerdam 2000. In de toren is een kunstwerk van ontwerper Copier verwerkt en architect Berlage was betrokken bij het ontwerp. De gemeente is nu in een juridische procedure verwikkeld met het waterleidingsbedrijf over de sloop. 'We hadden namelijk een afspraak om de toren niet te slopen, er was al een projectontwikkelaar bezig te onderzoeken of er een hotel in kan komen. Plotseling krijg ik te horen dat de toren al ver kocht is aan een investeerder, die er meer geld voor geeft', aldus burgemeester Molkenboer. Zolang de juridische procedures lopen blijft de toren nog wel staan. Men acht echter de kans groot dat de gemeente de rechtszaak verliest en dat de markante watertoren van Leerdam verdwijnt. 46 Industria mei 2012 Zaandam. Het waslokaal op het Hembrugterrein voor de restauratie. Foto collectie Dubbelman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 48