Noord-Brabant Wonen en werken in schoenen en kousenfabriek Dongecentrale als erfgoed behouden 4 Best - De Eindhovense woningbouwvereniging Woonine. gaat drie panden op het terrein van schoenenfabrikant Bata in Best herbestemmen. Het is niet het enige complex dat de corporatie onder handen neemt. De sehoenenfabrikant gaat een nieuwe productiehal bouwen op zijn terrein en stoot drie oude panden af. Deze monumentale gebouwen uit de jaren 30 vol doen niet aan de huidige eisen qua bedrijfsvoe ring, energiegebruik en duurzaamheid. De voormalige schoenenfabriek, het kantoor en de kousenfabriek worden in opdracht van Woonine. getransformeerd tot woningen, woon- werkruimtes en ateliers. De plannen zijn nog pril, maar de gemeente is positief en met produ cent Bata is in principe overeenstemming over gezamenlijke herontwikkeling. 'Voor de oude gebouwen is geen andere geschikte bedrijfsbe- stemming. Daarom is deze herbestemming voor het bedrijf interessant', aldus directeur Henk Buursink van Woonine. 'Een echt alternatief is er ook niet. Leeg laten staan levert niets op. Met de voorgestelde invulling, en met Woonine. als gebruiker, heeft Bata de beste kans. Met Bata is afgesproken dat het bedrijf de grondopbrengst inzet voor de financiering van onder meer de eigen productiehal.' Geertruidenberg - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant willen de Dongecentrale in Geertruidenberg en het klooster Mariadal in Roosendaal aankopen. Dit stellen zij voor aan Provinciale Staten. Samen met part ners wil de provincie de twee monumentale complexen herbestemmen, om zo belangrijk cultureel erfgoed voor toekomstige generaties te behouden. De provincie zet zich de komende jaren in om leegstaande kloosters, kastelen, kazernes, forten en fabrieken in Brabant te herbestemmen. De provincie wil actief meedoen én bijdragen aan het anders omgaan met Brabants erfgoed en herontwikkeling, samen met ondernemende partners. Daarom wordt de komende jaren actief gezocht naar complexen die iconen zijn in Brabant. Door herbestemming van deze Geertruidenberg. De Dongecentrale uit 1919, de eerste Brabantse elektriciteitscentrale. De installatie is vervangen door de nabijgelegen Amercentrale. Foto Mïchiel 1972 wikimedia erfgoedcomplexen worden traditie en vernieu wing aan elkaar verbonden. De middelen voor deze aanpak zijn door de provincie beschikbaar gesteld uit de verkoop van de aandelen Essent. GS stellen voor de Dongecentrale in Geertrui denberg samen met de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (BOEi) te kopen. BOEi is een non-profit organisatie die zich bezighoudt met herbestemmen van industrieel erfgoed. Bij deze maatschappij is veel ervaring op het gebied van herbestemmen van industrieel erfgoed, zoals bij de DRU fabriek in Ulft en de Loeloods in Roosendaal. De Dongecentrale is de eerste provinciale elektriciteitscentrale in Brabant. Belangrijk voor de PNEM (de voorloper van Essent), want deze centrale markeert het begin van het provinciale elektriciteitssysteem. De Dongecentrale in Geertruidenberg heeft twee rijksmonumenten: de centrale zelf en het filtergebouw. BOEi en de provincie willen de leegstaande centrale gezamenlijk aankopen en ontwikkelen. Na aankoop wordt gezocht naar tijdelijke functies om een geldstroom op gang te brengen waarmee het onderhoud van de centrale wordt betaald. Daarna wordt gezocht naar nieuwe functies. De aankoopsom is sym bolisch, 1 euro, waarvan de provincie de helft betaalt. mei 2012 2010 Industria 45 Best. De drie gebouwen van de BATA-fabriek in Batadorp: van links naar rechts de schoenfabriek, het kantoor, de kousenfabriek. Foto havang(nl) wikimedi ia

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 47