Berichten Gelderland Tabakhuis nu kantoor met multifunctionele ruimte Limburg Nedinsco dit jaar gerenoveerd wm&k Nijkerk - Nijkerk was in de 17e en 18e eeuw een belangrijke spil in de Nederlandse tabaks industrie, mede dankzij een combinatie van factoren als de aanwezigheid van goede grond, voldoende arbeidskrachten en de nabijheid van water. In Nijkerk werd de tabak verbouwd en gedroogd en vervolgens in Amsterdam verder verwerkt tot snuif-, pruim- en pijptabak. Voor de opslag van tabak werden verspreid door het dorp diverse pakhuizen gebouwd, waaronder het Tabakhuis van de joodse familie Italiaander. Willem Alex Jansen en Alex Drost van 4D architecten kochten dit pand in 2009. Na een jaar restaureren en verbouwen is hier sinds eind vorig jaar hun kantoor gevestigd. Willem Alex vertelt over het avontuur dat ze aangingen met het Tabakhuis. 'Voor ons bedrijf waren we al een tijdje op zoek naar een ander pand. Ik woon zelf in Nijkerk en de oude pakhuizen in deze plaats heb ik altijd erg mooi gevonden. Het industriële karakter van deze panden sprak mij erg aan. Het Tabakhuis was in eigendom van een woningstichting, die nog op zoek was naar een definitieve bestemming. Ik ben met deze stichting in gesprek gegaan om de mogelijkheden van het pand eens te bekijken. Puur persoonlijke interesse eigenlijk, maar mijn collega zag meteen de mogelijkheden voor ons bedrijf.' 'De onderhandelingen hebben wat tijd gekost. We moesten de woningstichting overtuigen dat we het pand niet kochten als projectontwik kelaar, maar dat we er zelf in wilden werken. Ons plan was om nieuw leven in dit pand te blazen en er een mooie werkomgeving van te maken. Daarbij stond ons een creatief fabriekje voor ogen. Het pand was te groot voor ons bedrijf alleen, dus we zijn op zoek gegaan naar bedrijven die bij onze creatieve instelling passen." Voor de restauratie van het pakhuis, dat in verwaarloosde staat verkeerde, is een jaar uitgetrokken. De cascorestauratie van het 33 meter lange pand werd door een aannemer gedaan, de rest is door de eigenaar in eigen beheer gedaan. Aan de buitengevels zijn het metselwerk en de betonnen kozijnen hersteld. De restauratie is bekostigd door gemeentelijke en provinciale subsidies. Op de begane grond is nu een multifunctionele ruimte ingericht. Daar vinden workshops en exposities plaats. 'Bezoekers kunnen daar vrij naar binnen lopen. Zo geven we het pand een beetje terug aan de stad.' Venlo - De periscopenfabriek van de Neder- landsche Instrumenten Compagnie (Nedinsco) in Venlo wordt dit jaar gerenoveerd en getrans formeerd tot een woon/werkgebouw, naar ont werp van architectenbureau Diederendirrix uit Eindhoven. In februari is de ombouwoperatie begonnen met het strippen van de bedrijfs- gbouwen tot op het betonnen casco. Het nu kale easeo van de Nedinseofabriek zal over een jaar plaats bieden aan 27 starterap partementen, de radio- en televisiestudio's van Omroep Venlo en Limburg-1 en een gedeelte van het nieuwe stadskantoor. Om plaats te bieden aan dit nieuwe gebruik wordt het rijksmonument gerestaureerd en getransfor meerd. Het oorspronkelijke fabriekscomplex voor de Nederlandse Instrumenten Compagnie werd rond 1920 ontworpen door de Duitse architect Hans Sehlag, voor de productie van periscopen van Carl Zeiss Jena. De fabrieksge bouwen werden in een zeer moderne architec tuur gebouwd, als een vroeg voorbeeld van de Nieuwe Zakelijkheid. Blikvanger in het bedrijfseomplex is de 40 meter hoge bedrijfstoren, die speciaal werd gebouwd voor het testen van verticaal geplaatste periseoopapparatuur. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werd de fabriek zwaar beschadigd door bombardementen, maar kon in de oude staat worden herbouwd. Inmid dels is de fabriek op de lijst van rijksmonumen tengeplaatst. Het Nedinseo-terrein is in de loop der tijd verworden tot een conglomeraat van verschil lende fabriekshallen, waar ook een voormalige chocoladefabriek aan de Molensingel deel van uitmaakt. De tranformatie is onderdeel van Plan Maaswaard. Dit plan is - naast de Maasboulevard en Q4 - het derde grote steden bouwkundige project in en rond de Venlose binnenstad. 44 Industria mei 2012 ■k Nijkerk. Het tabakspakhuis is tegenwoordig in gebruik bij 4D architecten. Foto Marcel Overbeek Venlo. Nedinsco, gestript voor de transformatie. Foto Marcel Overbeek g-.* Si «K?.-:- s

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 46