Berichten Groningen Creatieve toekomst voor laatste pijp Boterdiep Geld voor erfgoed strokartonindustrie Pekela - De gemeente Pekela heeft een sub sidie van 2.500 euro toegekend aan het project 'De mensen van de strokarton'. Via dit project wil men zich inzetten voor het behoud van het nog aanwezige erfgoed van de strokartonindu strie in Oost-Groningen. Tot de jaren zeventig van de vorige eeuw werd de streek rondom Oude- en Nieuwe Pekela nog gedomineerd door de vele strokartonfabrieken. De opkomst van andere, modernere verpak kingsmiddelen als plastic heeft deze industrie tot marginale omvang teruggebracht. Alleen in Hoogezand is nog een kartonfabriek actief. In Oude Pekela zijn nog delen van de strokar tonfabriek van de Fa. Free behouden gebleven. Pronkstuk in dit complex is de aanwezig heid van een oude stoommachine, die nu als een industrieel-areheologisch overblijfsel verborgen staat in een voormalig ketelhuis. Voor het behoud van deze unieke machine, de laatste in Groningen in situ nog aanwe zige stoommachine, is een speciale stichting opgericht, de Stichting Stoommachine Free en Co. Volgens de gemeente Pekela is het van belang dat aandacht wordt besteed aan het behoud van erfgoed uit de strokartonin dustrie. Mogelijk _komt het tot een speciaal museum over de geschiedenis van deze bedrijfstak, die ooit zo belangrijk was voor deze regio. Pekela. Oude stoommachine voor de stro- karton-industrie in Oost-Groningen Groningen. De laatst overgebleven fabrieks schoorsteen aan het Boterdiep stond dit voor jaar in de steigers. Foto's Bart Kempinga Groningen - De restauratie van de fabrieks schoorsteen achter de voormalige Simplonfa- briek aan het Gedempte Boterdiep in de stad Groningen is begin maart van start gegaan. Stichting 'de Laatste Pijp' heeft ruim vier jaar gelobbyd om de voor de restauratie benodigde 90.000 euro bij elkaar te krijgen. De restauratie duurt ongeveer acht weken. De 40 meter hoge fabriekspijp was oorspronke lijk van Gerzon's conservenfabriek, die na 1945 in gebruik werd genomen door de kledingfabri kant Simplon. Het is de laatste grote fabrieks schoorsteen in de binnenstad van Groningen. Stichting 'de Laatste Pijp' heeft de schoorsteen gekocht, als gemeentelijk monument voorge dragen en het geld voor de restauratie ingeza meld. Daar ging behoorlijk wat tijd mee heen. Dit soort projecten kost altijd veel moeite, zegt voorzitter Bart Kempinga. 'Maar het is eindelijk gelukt. Ze zijn maandag begonnen.' De fondsenwerving begon in 2007, vlak aan het begin van de financiële crisis. Uiteindelijk heeft 'de Laatste Pijp' steun gekregen van fondsen, particulieren, gemeente en provincie. Schoorsteen- en ovenbouw Harm Meijer uit Ten Boer klaart de klus. De pijp uit 1919 krijgt nieuw voegwerk, scheuren worden hersteld en de zwavel die binnenin de schoorsteenpijp is afgezet moet chemisch verwijderd worden. 'De jongens die hier aan het werk zijn hebben prachtige verhalen', zegt Kempinga. 'Eigenlijk gebeurt het nu nog net als in de middeleeuwen. Prachtig om te zien.' Zodra de schoorsteen is gerestaureerd, zal hij het symbool worden van de creatieve ontwik kelingen in het Ebbingekwartier. Kunstenaar Sjanet Bijker heeft een speciaal lichtkunstwerk ontworpen voor de fabriekspijp. 42 Industria mei 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 44