Inhoud: 41 Industriamonument 42 Berichten 47 Literatuur 47 Colofon NIEUWSBULLETIN nr. 1 Mei 2012 Marcel Overbeek - Aan de zuid rand van Winterswijk ligt een natuurgebied, met als bijzondere cultuurhistorische elementen het strandbad uit de jaren dertig van de vorige eeuw en de overblijfselen van de Winterswijkse Bleek. Winterswijk. De tegenwoordig vrijstaande schoorstenen van de Winterswijkse Bleek na het instorten van het Bleekhuis dertig jaar geleden. Foto's Marcel Overbeek Het strandbad, een betonnen zwembadcomplex met een restaurantgebouw in Amsterdamse Schoolstijl, is in 2009 gerestaureerd na jaren van leegstand. Hiernaast ligt het complex van de voormalige Winterswijkse Bleek. Op dit laag gelegen terrein, doorsneden met een kunst matig aangelegd slotenstelsel, werden vroeger de textielproducten van de Winterswijkse tex tielfabrieken gebleekt, een ambachtelijk proces dat al eeuwen oud is. De Winterswijkse Bleek werd omstreedks 1950 gesloten en raakte daarna in de vergetelheid. Het Blekershuis, waar met stoomkracht de tex- tielgoederen werden bewerkt, raakte in de loop der jaren totaal in verval door leegstand, en in de jaren tachtig zakten de muren in elkaar. Wonderwel bleven van het complex de beide vierkante, gemetselde schoorstenen overeind staan. Dit voor Nederland unieke ensemble van een tweelingsehoorsteen wordt sinds januari gerestaureerd. Bij deze operatie wordt het zwaar aangetaste metselwerk van beide schoorstenen zorgvuldig hersteld, en wordt het beton, dat in 1980 in de schoorstenen is gestort, verwijderd. Na voltooiing van de restauratie van de schoorstenen zullen de contouren van het verdwenen blekerijgebouw worden geaccen tueerd. De schoorstenen zijn vorig jaar op de lijst van gemeentelijke monumenten geplaatst De Bleekweide is in 2009 al door Natuurmo numenten in de oorspronkelijke staat terug gebracht. Het ensemble van het bleekveld, de nabijgelegen Slingebeek en de beide schoor stenen vormen een uniek en zeer zeldzaam voorbeeld van een 19e eeuws blekerijeomplex. mei 2012 Heemschut 41 STRIA monument

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 43