Erfgoedexcursie Vrijdag 6 juli naar buitenplaatsen en kastelen op Sehouwen-Duiveland Gered van het water iimm hmÊMHm vmmmA i i Kasteel Haamstede Foto Irene Agterkamp Irene Agterkamp - De erfgoedexcursies van Heemschut hebben dit jaar alle maal te maken met het themajaar van de buitenplaats. De excursies worden gehouden in samenwerking met de Nederlandse Tuinenstichting. Op vrijdag 6 juli bezoekt het Heemschut-gezel schap buitenplaatsen en kastelen op Sehouwen-Duiveland. Begin- en eind punt van de busexcursie is NS-station Goes, waar (gratis) parkeerruimte is. Precies om 11 uur vertrekt de bus naar het plaatsje Schuddebeurs, in het bosrijke gebied ten noordoosten van Zierikzee. De bossen zijn opnieuw aangeplant na de Watersnoodramp van 1953. In de 176-eeuwse hostellerie Schuddebeurs staat de lunch klaar. De in Schuddebeurs te bezichtigen buiten plaatsen 'Mon Plaisir' en 'Heesterlust' liggen op loopafstand. Midden 18e-eeuw stichtte mr. Anthony Ockerse, toen burgemeester van Zierikzee, de buitenplaats 'Mon Plaisir'. Het huidige, witgepleisterde landhuis met uitgebouwde erkerpartij dateert grotendeels uit de eerste helft van de 19e-eeuw. Van de oorspronkelijke tuin aanleg zijn enkele restanten behouden bij de omvorming van het park rond 1830. Aan de overzijde van de weg ligt de buitenplaats 'Heesterlust'. Deze werd gesticht begin 19e-eeuw, waar schijnlijk door Samuel Boeye, in de Franse tijd lid van het departementaal bestuur van Zeeland. Speciaal voor deze excursie wordt het park opengesteld. Het is door reconstructie en nieuwe aanleg een bezienswaardigheid geworden. De eigenaar heeft zelfs de beplanting van de openbare weg kunnen aanpassen. De busrit vervolgt naar slot Haamstede. De donjon stamt uit de dertiende eeuw. In 1525 werd Haamstede door brand verwoest, maar de donjon bleef behouden. Het kasteel werd herbouwd. Wij bekijken hier de Ridderzaal. In 1981 kwam het slot in handen van de Vereniging Natuurmonumenten. Naast het kasteel ligt het enige loofbos van Sehouwen-Duiveland, dat ook tot het kasteel behoort. In Zierikzee is het reisdoel het Burger weeshuis, in wat oorspronkelijk een patriciërswoning was. De Regenten kamer is een juweel van een Rococo stijlkamer, met goudlederen behang (circa 1750). Pas in 1862 kwam het in gebruik als Burgerweeshuis. Sinds 1960 wordt het weeshuis bewoond door het kunstenaarsecht paar Ad (t) en Tessa Braat. De tuin is in de zomer maandenlang op zijn mooist. Tessa Braat zal uitleg geven over de geschiedenis van het Burger weeshuis. De excursie besluit met een drankje in Eetcafé Marktzicht aan het Haven plein voordat de bus terugkeert naar de opstapplaats, NS station Goes. Aankomst omstreeks 18.45 uur. Aanmelden De excursie kost 39 voor leden van Heemschut en de Nederlandse Tuinenstichting, niet-leden betalen 49. Aanmelden kan vanaf 29 mei, via de website www.heemschut.nl (agenda) of telefonisch 020-6225292. Uiterlijk 14 dagen voor de excursie dient het bedrag te zijn bijgeschreven op rekening nr. 14.62.53.442, Heem schut Amsterdam, onder vermelding van '6 juli Sehouwen-Duiveland'. De deelnemers ontvangen een definitieve bevestiging. 38 Heemschut mei 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 40