Nieuwe kansen 8 Vindturbines 10 Waaggebouw 13 Interview 16 Kleur 20 Fins 22 Redding 28 Buitenplaats 31 Vrijwilliger 36 Jaarvergadering 41 Industria Rubrieken 25 Stadsvernieuwing Nieuwe verkiezingen, nieuwe kansen. Hoewel er een akkoord is over bezuinigingen blijven er voor Heemschut nog veel vragen over de toekomst van ons erfgoed onbeantwoord. Een belangrijke vraag is, hoe het nu verder gaat met de nieuwe Omgevingswet. Demissionair minister Sehultz van Haegen lanceerde onder het motto 'eenvoudig beter' ruim een jaar geleden de plannen voor die nieuwe wet. In middels heeft Heemschut haar reactie gegeven op het concept. Voornaamste probleem is het loslaten van de koppeling tussen de ruimtelijke visies en de omgevingsplannen, de opvolgers van de bestemmingsplannen. Daarnaast wil het demissionair kabinet ook de eis loslaten van de tienjaarlijkse herziening. Daarmee zouden we terugvallen op het systeem van de kom- verordeningen, die in de dertiger jaren werden vervaardigd en waarmee sommige gemeenten tot voor kort nog moesten werken. Niet in de laatste plaats hecht Heemschut belang aan een deugdelijke vorm van inspraak, bezwaar en beroep. Onder de kreet 'participatie' wordt in het voorstel te veel ruimte gelaten aan de invulling hiervan door de gemeenten zelf, met alle risi co's voor het buitenspel zetten van de belangen van de burger. De komende periode wordt be langrijk voor de toekomst van ons land. Ook op het gebied van erfgoed en ruimtelijke ordening. De keuze is aan u! Wij zijn daarom hard bezig om het belang voor een goede erfgoedzorg onder de aandacht te brengen van toekomstige bestuurders. Karei Loeff, directeur Nederland wordt volgezet met steeds grotere windturbines om stroom op te wekken. Het standpunt van Heemschut. Waaggebouwen, speciaal voor dat doel ont worpen, zijn uniek in de wereld. Coen Temminek Groll vertelt over zijn zestig jaar ervaring in de erfgoedsector en monumenten zorg. Na jaren onderzoek weet Leiden dat de stad er heel kleurrijk heeft uitgezien. De oude kleuren keren terug. Vlak na de oorlog werd het enorme tekort aan klaslokalen opgevangen door tijdelijk 'Finse scholen' te bouwen. Er staan er nog tien. Het Limburgse kloostercomplex Hoogcruts staat te verpieteren. Wat nog rest wordt geconser veerd. Als monument in het kerklandschap. In het themajaar buitenplaatsen dit keer een kijkje in Welgelegen te Haarlem. Zetel van de provincie en net gerestaureerd. Een nieuw onderdeel in Heemschut, de Heem- schutvrijwi11iger die over de inzet voor erfgoed bescherming spreekt. De Algemene Vergadering van Leden is 16 juni in Hoorn. Aansluitend voor de liefhebbers een stadswandeling. Aandacht voor industrieel erfgoed in het katern Industria 4 Heemschut Actief 34 Veren igingsnieuws 37 Erfgoedexeursie na AVL Hoorn 38 Erfgoedexeursie naar buitenplaatsen 39 Provinciale Excursies Foto cover: Een schip van de bruine vloot in het Noord-Flollandsch Kanaal tussen Sintmaartens- vlotbrug en Den Fielder passeert enkele windtur bines. Foto: Hans van Weel De stadsvernieuwing in Rotterdam ondergaat een opmerkelijke herwaardering. mei 2012 Heemschut 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 3