Erfgoedexcursie Erfgoedexcursie AVL Hoorn, zaterdag 16 juni Van het Oostereiland naar de Waag Irene Agterkamp - Dit jaar vindt de Algemene Verga dering van Leden van Heemschut plaats in het onlangs gerestaureerde en herbestemde gevangeniscomplex op het Oostereiland in Hoorn. Hier vind je nu apparte menten en kantoren, Museum van de Twintigste Eeuw, Cinema Oostereiland, Hotel en Brasserie Oostereiland en het Toeristisch Informatie Punt. Voorafgaand aan de jaarvergadering zal in de filmzaal van Cinema Oostereiland de film 'Van donker naar licht' worden vertoond. Deze duurt krap een half uur en geeft een impressie van de verande ringen van het project Oostereiland. Direct na de AVL staat voor de deelne mers aan het excursieprogramma een lunch klaar in de Brasserie, om vervol gens onder begeleiding van gidsen van Het Gilde in Hoorn een stadswandeling te maken. De gidsen zijn lid van de vereniging Oud Hoorn, met een infor matieve en goed toegankelijke website www.oudhoorn.nl. Een aanrader voor wie zich wil inlezen over de stad. In Hoorn Hoorn is tegenwoordig een forenzen- stad met 70.000 inwoners. Het centrum geeft nog steeds een goed beeld van de levendige haven- en handelsplaats. Vanaf het Oostereiland valt onmiddel lijk de Hoofdtoren op. Dit in laat-goti- sehe stijl uitgevoerde verdedigings bouwwerk (1532) is nog steeds een grote blikvanger. Veel panden in Hoorn herinneren aan de belangrijke rol als haven. Hoorn lag als handelsstad op de route tussen het Oostzeegebied en Vlaanderen. Handel, visserij en scheep vaart ontwikkelden zich voorspoedig en in 1357 kocht Hoorn stadsrechten. In de 16e en 17e eeuw was Hoorn van internationale betekenis. Het Sint Jans Gasthuis (1563) is een voorbeeld van de vroegrenaissance bouwstijl. Het gebouw is bekender als Boterhal, omdat het Gasthuis afgelopen eeuw een tijd als overdekte boter markt werd gebruikt. Bijzonder zijn de 28 gebeeldhouwde consoles van zandsteen. Tijdens de stadswandeling wordt ook het Statenlogement (opgericht rond 1615) bekeken. In de bovenzaal van restaurant d'Oude Waegh sluit de excursie af met een drankje. In de Waag werden in het openbaar de agrarische producten gewogen (zie pagina 10). Hoofdlijnen programma 10.15 uur: Ontvangst 10.30 uur: In de filmzaal de vertoning Van donker naar licht 11.00 uur: Aanvang AVL 13.00 uur: Lunch 14.15 uur: Stadswandeling 16.30 uur: Einde excursie Route Met de auto kunt u alleen terecht in parkeergarage Jeudje of op de parkeer plaats aan de Westerdijk. Vanaf het NS station is het 20 minuten lopen. Met bus 14 richting Kersenboogerd tien minuten lopen. Deelname De excursie kost 25 voor leden van Heemschut en de Tuinenstiehting, 35 voor niet-leden. Aanmelden via de website www.heemsehut.nl of telefo nisch 020-6225292. Uiterlijk 14 dagen voor aanvang van de excursie dient het bedrag te zijn bijgeschreven op reke ning nr. 14.62.53.442 van Heemschut Amsterdam onder vermelding van '16 juni Hoorn'. Vooraf volgt een defi nitieve bevestiging van deelname. Hoorn heeft de uitstraling van een zeventiende-eeuwse havenstad aan de Zuiderzee nooit verloren. Foto's Irene Agterkamp mei 2012 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 39