Verenigingsnieuws Voorman Overijssel bouwt aan netwerken Let op je erfgoed Wim Duk en Wiek Röling overleden Heemschut Overijssel heeft sinds 1 januari een nieuwe voorzitter, Tiem van Dalfsen (60). De kersverse voorman wil graag dat de erf goedinstelling meer gaat doen aan netwerken. Wim Duk (I) en Wiek Röling overleggen tijdens het Berckepoortproces. Foto Marco de Nood Wim Duk en Wiek Röling hebben een belang rijke rol gespeeld in een van de grootste, gewonnen monumentenprocedures, die Neder land gekend heeft. De procedure was gericht tegen de verbouwing van het stadspaleis 'de Berekepoort' in Dordrecht. Het ging om sloop van omvangrijke delen van dit deels laat-go- tische, deels renaissance gebouw. De kern van de door Heemschut aangespannen bezwaar- en beroepsprocedures betrof de aantasting en gedeeltelijke vernietiging van bouwhistorie en geschiedenis. Zo verbleven hier als gast van de familie Berek ondermeer de hertog van Alva, Prins Willem van Oranje en zijn derde echt genote Charlotte de Bourbon, de Graaf van Lumey en de Graven van de Pfaltz. Wim Duk, emeritus hoogleraar bestuursrecht aan de Universiteit van Amsterdam, trad op als adviseur en heeft jurisprudentie geschreven toen hij heroplegging van een eerder opgehe ven schorsing verkreeg. Wiek Röling was onder meer lid van de Monumentenraad, in welke functie hij de restauratienota voor de minister had geschreven. Die raad nu onderschreef het standpunt van Heemschut. Röling bestreed veelvuldig sloop en verzieking van monumen tale gebouwen, zoals in het boek 'Gesloopt, gered, bedreigd' (Episode Publishers 2004). Wiek Röling overleed in de zomer van 2011, 75 jaar oud. Wim Duk overleed in januari van dit jaar op 92-jarige leeftijd. Hans Bollebakker Tiem van Dalfsen De echte Genemuidenaar was begin jaren zeventig lid van het dagelijks bestuur van de provinciale welzijnsinstelling BOOG en was hij in zijn woonplaats vier jaar wethouder voor de PvdA. Ook was hij acht jaar lang lid van Provinciale Staten, en zestien jaar afgevaar digde namens de gemeente Genemuiden in het bestuur van de Regio IJssel Vecht. 'Een van de eerste dossiers die ik in 1986 als wethouder op mijn bureau kreeg, was een voorstel tot het Monumenten Inventarisatie Plan (MIP) in Genemuiden. Ik zette me er vervolgens voor in dat Genemuiden landelijk een proefgemeente. Een ruimtelijk kwaliteits plan voor de oudste straat van Genemuiden is vanwege het MIP opgewaardeerd tot een kwa liteitsplan voor heel vooroorlogs Genemuiden. Wij liepen in Nederland voorop. Het plan geldt nog steeds en beschrijft wat er op monumen- tengebied is, dat de moeite van het behouden waard is. Pas als je een duidelijke visie hebt, weet je ook wat je moet behouden en kun je nieuwe ontwikkelingen daaraan toetsen. Ik ben dus niet iemand die vindt dat er nooit ergens nieuwbouw neergezet mag worden in een historische omgeving.' Van Dalfsen heeft laten zien dat een bestuurder veel kan bereiken voor het erfgoed. 'Zo gaf ik als wethouder de opdracht om de sluis van Genemuiden te restaureren. Met een andere sluis, de Prinsensluis, verliep het allemaal veel lastiger. Ik was als wethouder amper weg of het Waterschap IJssel Vecht, nu Groot Salland, maakte bekend dat het de Prinsensluis wilde slopen. Ik heb toen als raadslid samen met Dirk van der Schrier een actie ontketend, waarbij de raad op het laatste moment werd benaderd 'nee' te zeggen tegen de sloop. De sluis, die nog kwam uit de tijd van Napoleon, is gerenoveerd.' Van Dalfsen heeft een enorm netwerk opge bouwd. Heemschut kan daarvan profiteren. 'Er kunnen nog veel meer verbindingen gemaakt worden met andere organisaties op het gebied van erfgoed en monumenten. Ik ben een ver bindingsman.' Leo Polhuys Samen met het ministerie van OCW heeft erfgoedvereniging Heemschut een nieuwe website laten maken: Let op je erfgoed. Via www.letopjeerfgoed.nl krijgt de bezoeker een complete handleiding onder ogen over hoe erf goed te beschermen is, op welke wijze partici patie en inspraak mogelijk zijn, waar je bezwaar aantekent, bij wie je steun kunt vragen en tot slot een verwijzing naar andere organisaties en websites. Een aanrader als geheugensteun voor bijvoorbeeld leden van een historische vereni ging. Die worden zich hier bewust van de rol die zij zelf kunnen spelen in het behouden van een historisch interessante leefomgeving. 34 Heemschut mei 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 36