Heemschutvrijwilliger - Een nieuwe rubriek in het magazine, de Heemschutvrijwilliger. In elke editie wordt een Heemschutvrouw of -man, die bijzonder actief is of is geweest voor de erfgoedvereniging kort aan het woord gelaten aan de hand van vijf vaste vragen. Een eer betoon aan de actieve leden. Wie bent u, voor welke provinciale commissie of in welke regio zet u zich in? Rob Lureman (1944), gepensioneerd dagblad journalist. Lid provinciale commissie Gelder land, actief in Oost-Gelderland en soms daar buiten. Schrijf incidenteel artikelen voor ons tijdschrift. Zit ook in een commissie, die waakt over de kwaliteit van het tijdschrift. Hoe bent u bij Heemschut belandwat betekent de bond voor u en waarom spreekt juist erf goedbescherming u aan In 1977, toen het Loogasthuis in Zevenaar werd bedreigd met sloop. Er was protest, maar dat vond nauwelijks weerklank. Het 15e-eeuwse armenhuis werd geschrapt als rijksmonument en in 1979 afgebroken. Schande! Vijf eeuwen unieke sociale historie werd zomaar platge walst. In die tijd dreigde ook afbraak voor zes in on bruik geraakte spoorstations in de Achterhoek, de oude HBS en synagoge in Zutphen en de 18e-eeuwse boerenhoeve Booltink in Keijenborg (destijds gemeente Hengelo Gld.). Daar kwam later nog de strijd bij om het neo-elassieistisehe Notarishuis en de frieotfabriek in Winterswijk. Ik trok veel op met jhr. Andries (Didi) van den Brandeler (1902-1991). Mede dankzij de hulp van toenmalig Heemsehutdirecteur Van der Haagen zijn Booltink, de synagoge, de Tricot en een aantal stations behouden. Heemschut voerde veel actie in Doetinehem en Winterswijk, waar in het kader van eityvorming een ware sloopwoede heerste. Vernieuwing was vooruit gang, over behoud van het cultuurhistorisch erfgoed werd nauwelijks nagedacht. Maar, zie het in de context van de tijd, nu gaat het beter. Hoeveel tijd kost het Heemschutwerk u, en hoe lang doet u dit nu? Een paar uur per week, maar als er veel gevallen zijn een dag per week. Ik ben, maar ik weet dat niet precies, sinds 1987 lid van de commissie Gelderland. Artikelen voor het tijdschrift schrijf ik sinds 1980. Wat is uw favoriete object? De lang bedreigd metsloop, inmiddels beschermd rijksmonument. Dankzij Heemschut, de Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland - Flevoland en twee Winterswijkse erfgoed verenigingen. Helaas kreeg het niet de door velen gewenste bestemming van gemeentehuis. Wat is uw grootste ergernis? Dat zijn er twee. Kortzichtigheid van bestuur ders en politici die op cruciale momenten geen goede afweging willen maken. En twee: Als commerciële exploitatie van een monument doel op zich wordt en de monumentale waarde daaronder lijdt. Wat zou u doen met een half miljoen voor bescherming? Besteden aan een restauratieproject op het gebied van industrieel erfgoed dat openbaar toegankelijk is, en waar veel nadruk ligt op jeugdedueatie. De Tricot, een vervallen textielfabriek in Winterswijk, is verbouwd tot een modern wooncomplex. Architect (origineel): Gerrit Beltman. Architect (transforma tie): Frits van Dongen. Foto's: Allard van der Hoek Rob Lureman PC Gelderland mei 2012 Heemschut 31 'Vernieuwing was vooruitgang'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 33