STUKADOORS BEDRIJF Optimisme maakte plaats voor heimwee naar de intimiteit en herbergzaamheid van de voor oorlogse binnenstad De projecten van het Water- verband hebben de stad niet de gewenste stedelijkheid gebracht Hedel 073 - 599 42 36/ 06.54323697 www.vanmilstukadoors.nl met als hoofdkenmerk steigers, arcades en schuine gevels en winkelruimte aan het water. Het grote complex Leuvehaven van Diek Apon bestaat uit drie compacte bouwblokken. De ontsluiting van de woningen is steeds vanaf een besloten woondek, waardoor de kades van de binnenvaarthaven vrij blijven. Hierin gaat het steeds om het organisch verknopen van beslo ten buitenruimte met compacte bebouwing en water. In lijn met de tijdsgeest zijn de projecten niet historiserend in hun stedenbouwkun dige opzet, ze hebben geen heldere rooilijnen of bouwblokken. Maar de architectonische detaillering is wel historiserend. Schuine daken, arcades, verticale ramen en baksteen ornamen ten vormen een breuk met de modernistische vormentaal van de wederopbouw. Monumentenzorg In Rotterdam zijn de stadsvernieuwing en de 'herbergzame' projecten in de binnenstad een belangrijke stap geweest in de herwaardering van het historisch stedelijk weefsel. Meer nog dan uitzonderlijke individuele gebouwen is met deze projecten het stedelijk wonen en het wonen aan het water als waardevol op de kaart gezet. De stadsvernieuwing heeft echter ook grote delen van de stad monofunctioneel gemaakt: wijken als het Oude Westen met nagenoeg 100°/o sociale woningbouw zijn erg kwetsbaar gebleken voor stapeling van problemen. termans kwam bijvoorbeeld vanuit een nauw keurige analyse van de bouwkundige en archi tectonische eigenschappen tot een specifieke aanpak voor de twee beschreven bouwblokken in het Oude Westen. Volgens Wessel kunnen de gebouwen binnen het oorspronkelijk arehiteeto- niseh idioom geschikt worden gemaakt voor een specifieke doelgroep die profiteert van de col lectieve ruimtes. Nanne de Ru van Powerhouse Company kwam op vergelijkbare wijze tot een architectonische en bouwtechnische facelift voor het project Simonsterrein op Feijenoord. Deze benadering zou je ontwikkelingsgerichte bescherming kunnen noemen. Ook dit is een belangrijke les die uit de jaren 70 geleerd kan worden. Toen behoorden monumentenzorg enerzijds en volkshuisvesting en stedenbouw anderzijds tot verschillende, vijandige, werel den. In Wonen TABK uit 1973 pleitte Geurt Brinkgeve, onder andere initiatiefnemer van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel, nog tevergeefs: 'het is wel jammer dat groepen die in feite bondgenoten zijn tegen een machtig destructieapparaat elkaar zo weinig begrijpen. Die groepen zijn aan de ene kant de monumen tenzorgen, aan de andere kant de buurtactie- groepen, geëncadreerd door jonge vakmensen. 'In het geheel van maatregelen die nodig zijn voor een vruchtbaar rehabilitatiebeleid, maatre- De projecten van het Waterverband hebben de stad niet de gewenste stedelijkheid gebracht. Integendeel, de projecten keren zich af van de straat en hebben vaak een gesloten en sombere uitstraling. Een waardering voor de bouw uit de jaren '70 en '80 zou dan ook genuanceerd moe ten zijn. Er is zowel sprake van een waardevolle historische laag met herkenbare bouwwerken, als van een transformatieopgave. Dit was de aanname voor het ontwerpend onderzoek in het R'70 project. Tjeerd Wessel van Quist Win- Eén blok van bijna zeshonderd woningen, pleinen en waterpleinen vormen samen het Hofdijkpro ject van Jan Verhoeven. gelen voor woningverbetering, voor het terug dringen van het automisbruik, de verplaatsing van hinderlijke bedrijven, de verbetering van culturele en recreatieve voorzieningen, verte genwoordigt de monumentenzorg een primair cultureel belang.' Dit pleidooi voor een brede, integrale benade ring van gebouwd erfgoed is nu, meer dan ooit actueel. Laten we het ter harte nemen. C. Visser is architect en directeur van het bureau DaF-arehitecten. Catherine houdt zich binnen DaF-architecten vooral bezig met ste denbouwkundige opgaves, onderzoeksprojec ten, en publicaties op het raakvlak van ruimte lijke ontwikkeling, archeologie en erfgoed. mei 2012 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 29