Rotterdam krijgt oog voor erfgoed van de jaren zeventig Catherine Visser - De waardering van publiek, cultuurhistorici en archi tecten voor de tijdslaag van de stadsvernieuwing, de jaren '70 en '80 van de afgelopen eeuw, is over het algemeen laag. Dit bleek in december weer bij een presentatie van het onderzoek 'De lotgevallen van de Nederlandse Binnensteden vanaf 1945' aan de TU Delft. Het beeld van de naoorlogse interventies in binnensteden wordt gedomineerd door verlies en destructie. Na de grote saneringen en infrastructurele doorbraken heeft de stadsver nieuwing met gestandaardiseerde renovaties en nieuwbouw de beeldkwali teit van de binnenstad en 19e-eeuwse gordel aangetast. Deze gangbare opvatting be- Drie compacte bouwblok ken vormen samen het grote complex Leuvehaven van Dick Apon. De woningen zijn toegankelijk vanaf een woondek, waardoor de kade vrij blijft. Foto Da F-arch itecten hoeft nuancering. In Rotterdam is de bouw uit deze periode meer dan in andere steden een herkenbare laag in de 19e-eeuwse wijken en in de stadsdriehoek. Iedere Rotterdammer kent de puntdaken van het 'kabouterdorp' aan de Hofdijk van Jan Verhoeven en de kubus woningen van Piet Blom. De winkelarcade 'de Boogjes' van Pietro Hammei aan de Nieuwe Binnenweg was de aanleiding voor de beroem de typecasting van Jules Deelder: 'Neonknusse volkshuisvesting, die zich als een eczeem over de stadsvernieuwing uitbreidt'. Inmiddels zijn de zware bakstenen bogen vervangen door fris staal en polyearbonaat. Het Simonsterrein van Van Sehagen en de Leuve haven van Diek Apon zijn prominent, vanwege hun locatie op havenloeaties. Het Simonsterrein was de eerste woningbouw die op een voor malige haven werd gebouwd en diende lange tijd als voorbeeld voor stadsvernieuwing en havenherstrueturering. Omdat er dertig jaar la ter nog weinig aandacht is voor de kwaliteiten en kansen van deze prominente tijdslaag in de stad, heeft het Rotterdams architectuur cen trum AIR een onderzoek en publieksprogramma georganiseerd. Ik was voor dit 'R70, onderzoek naar Rotterdamse architectuur 1974-1984' de gastcurator. Het programma behelsde een aantal lezingen (Rotterdam Klassiekers), een onderwijsproject, historisch- en ontwerponder zoek en een symposium. Buurtactivisme De na-oorlogse geschiedenis van Rotterdam begon met de grootschalige wederopbouw. Dit grootse perspectief op de structuur en pro grammering van de stad als moderne metropool verloor pas zijn legitimiteit, toen bleek dat het ten koste zou gaan van de 19e-eeuwse volkswij ken en de binnenstad al veranderd was in een zakencentrum. De geplande saneringen ten be hoeve van infrastructuur deden het beeld van een weldadige moderne stedenbouw kantelen in een boosaardige technocratische machine die alles sloopte. Het verzet hiertegen zorgde voor een politieke, maatschappelijke en stedelijke omwenteling die zijn concrete weerslag kreeg in de stadsvernieuwing en binnenstedelijke woonenelaves. mei 2012 Heemschut 25 Stadsvernieuwing niet altijd slecht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 27