Heel begrijpelijk dat de eerste reactie van veel mensen is: wat kun je hier nog mee? Redding van een unieke, Limburgse kloosterruïne Edmond Staal - Het Limburgs Landschap heeft eind vorig jaar de ruïne gekocht van het ooit indrukwekkende klooster Hoogeruts bij Noorbeek in Zuid-Limburg. Voor vele toeristen is het een nieuwsgierig makend com plex. De streekbewoners betreuren al decennia de deplorabele toestand. Het Limburgs Landschap wil hier een mysterieuze ruïne behouden. VAN HET KLOOSTER RESTEREN slechts de overwoekerde buitenmuren van het ingestorte hoofdgebouw, dat verder vol ligt met puin. Er tegenaan staan de trieste muur restanten van de eeuwenoude kloosterkerk. Het in 2011 nog dichtgegroeide kloosterpark is omgeven door een grotendeels ingestorte muur met een bouwvallige hoektoren, een gloriëtte. Deze diende ooit als theepaviljoen. Wie de puinhopen ziet, vraagt zich misschien af waarom Het Limburgs Landschap zich inzet voor deze ruïne? In de 15e eeuw zag een herder hier een lichtend kruis in de struiken. Het was zo indrukwekkend, dat zelfs de schapen er voor knielden. Op die plek werd een kapel gebouwd die zich aan het eind van die eeuw ontwikkelde tot een klooster. Het werd Hoog Kruis genoemd, oftewel Hoog- cruts. Dat klooster werd opgezet door de paters Sepulchrijnen, een orde die zich bezighield met de verering van het heilig kruis en het heilig graf van Christus. Het klooster werd als bede vaartsoord heel belangrijk. Gelovigen kwamen van heinde en ver. In die tijd kon men meestal niet naar het echte Heilige Land om het graf van Christus te bezoeken. De kerk heeft ooit indrukwekkende afmetingen gehad. Het aantal Sepulchrijnen was volgens de archieven klein. Men denkt nu, dat in de ruime kerk ooit vooral grote objecten en afbeeldingen stonden. De bedevaartgangers konden zo de lijdenseultuur rond het heilig kruis en het heilig graf overtuigend aanschouwen. Landhuis Na de Franse revolutie in 1789 werd dat anders. Limburg werd Frans grondgebied, het klooster opgeheven en in 1798 geveild. Het rijke kerkin terieur verdween. Het altaarstuk bijvoorbeeld Bij Noorbeek in Limburg brandde in 1979 het leegstaande Hoogeruts, een voormalig klooster uit. Hier nog in volle glorie op een ongedateerde foto. Foto Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed schijnt naar de kerk in Margraten te zijn ge gaan, maar is aan het begin van de vorige eeuw daar weer verdwenen. Er resten slechts enkele wazige foto's van. De gebroeders Coenegracht en de familie Bemelmans uit Maastricht koch ten het complex en deelden het op. Bemelmans verbouwde een deel tot landhuis en bracht het nog steeds bestaande fronton met familiewa pen aan. Na een hevige brand in 1870 werd het geheel verbouwd tot woonhuis voor perma nente bewoning. De kerk werd schuur. In 1904 kwamen er weer religieuzen op Hoog eruts, zusters Dominicanessen uit Frankrijk. Zij verbouwden de schuren weer tot religi euze ruimte, door er een scheidingsmuur in te bouwen. De ene helft werd gebruikt voor kloostereellen, ontvangstruimtes en een recre atiezaal. De andere helft werd weer kerk. Het complex maakte de opkomst, bloei en neergang van het 'Rijke Roomsehe leven' mee. Na de 22 Heemschut mei 2012 Hoogeruts als geschiedenis bewaard

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 24