In de Leidse kleurstalenkaart zijn 50 historische kleuren opgenomen een belangrijke rol. Leiden is immers de derde monumentenstad van Nederland. Kleurenwaaier Een ander tastbaar resultaat van het onder zoek naar historisch kleurgebruik in Leiden is de stalenkaart 'Het Leidse kleurenpalet'. Deze kleurenwaaier bevat de vijftig in Leiden meest gangbare historische kleuren. Onderzoeker Olga van der Klooster reconstrueerde deze met oude pigmenten en bindmiddelen. Deze reconstruc ties zijn met hulp van verffabrikant Wijzonol vervolgens vertaald naar moderne verfpro ducten. Veel kleuren kregen een traditionele omschrijving. Maar de waaier heeft ook een Leids tintje met namen die zijn ontleend aan locaties in de Sleutelstad. Naast Bentheim en Engels bruin kleuren steeds meer Leidse gevels Waagsteengeel, Sterrenwachtgrijs, Burchtsteen of Hortusgroen. Is er daarmee sprake van een typisch Leids kleurenpalet? verder onderzoek naar historisch kleurgebruik in andere steden moet antwoord geven op die vraag. M. Roscher is projectleider historisch stads beeld bij de gemeente Leiden. De architecten Leo en Jan van der Laan kozen bouwmaterialen in opval lende kleuren en lieten die voor zichzelf spreken. Door vervuiling zijn de goudgele baksteenkleuren van dit voormalige schoolgebouw uit 1929 minder bepa lend geworden, maar in het interieur is deze tint nog prominent aanwezig. Kleurenonderzoek wees uit dat het schilderwerk van de stalen vensters en houten gootlijsten hierop was aangepast. Foto's: Architek- tenburo Veldman Rietbroek Smit (voor) en Olga van der Klooster (na). mei 2012 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 21