Standpunt Heemschut Almere. Bij de A6 staat windmolenpark Jaap Rodenburg van Nuon. Deze tien windturbines hebben in 2015 500 miljoen kWh elektriciteit opgewekt. De turbines (ashoogte 67 meter) worden dan verwijderd, voor de verdere uit breiding van Almere. Foto Nuon bouwhoogte en dergelijke. Wijst de gemeente na de procedure het plan af (zoals nu in Kam pen het geval is), dan is de provincie in beeld waar een particulier terecht kan om zijn gelijk te halen. Ook die zal de plannen toetsen, dit maal aan het provinciale beleidsplan. En tot slot is er dan het rijk. De minister van infrastructuur en milieu kan alle eerdere besluiten opzij vegen. Hoogspanningsnet De provincies hebben zich al erop vastgelegd om tot 2020 meer dan 3.350 MW versneld te plaatsen. Vooral de provincies met veel open terrein en wind hebben een prestatie te leveren (Groningen, Friesland, Flevoland, Noord-Flol- land en Zeeland). Zo wil Groningen minimaal 750 MW erbij plaatsen, Flevoland 720 MW en Noord-Flolland 500 MW. Flekkensluiter zijn Fimburg (30 MW), Utrecht (50 MW) en Overijs sel (80 MW). Het nieuwe energielandschap, zoals dat in Zuidelijk Flevoland al enigszins te ervaren is, krijgt niet alleen met veel meer en veel grotere windturbines te maken. Ook het hoogspanningsnet moet ingrijpend worden aangepast om al die extra stroom door te kunnen voeren. Overigens leveren de turbines niet constant stroom. Bij een wind snelheid van minder dan 3 meter per seconde staat de turbine stil, en als het harder waait dan 25 meter per seconde worden de turbines ook stilgezet, Winkel (NH). Een rij windturbines in het open landschap. Foto Flans van Weel Fleemsehut praat in de discussie rond wind energie alleen mee over de locaties voor windturbines en de zorgvuldige inpassing in het landschap. Voor Fleemsehut is de cul tuurhistorie van de locatie waar de nieuwe windturbines geplaatst worden dan ook het ijkpunt. Wat is het ruimtelijk-historische verhaal? Wat zijn de (beschermde) cultuur historische kwaliteiten, hoe zijn die verbon den met de ruimtelijke ontwikkeling en hoe is het cultuurhistorische belang afgewogen ten opzichte van overige belangen? Komen er windturbines op een aangegeven locatie, dan moeten ze in groepjes worden geplaatst om verrommeling te voorkomen. Er is een voorkeur voor plaatsing langs lij nen die grootschalige landschapsstructuren versterken. Het aantal verschillende types turbines moet worden beperkt en allemaal moeten ze drie rotorbladen hebben. Een derde afweging is, dat er een draagvlak voor plaatsing moet zijn. Dat betekent het voeren van transparante planprocedures (plaatselijk, provinciaal en landelijk), waarbij organisaties in het overleg vertegenwoor digd zijn en de investeringen moeten zowel de bewoners als het landschap ten goede komen. mei 2012 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 11