Heemschut Actief Gelderland Bezwaar tegen sloop Melkfabriek Overijssel Beroep tegen monumentaal Geertruidenziekenhuis trj I Beltrum. De voormalige Melkfabriek in Beltrum. Heemschut pleit voor herbestemming (appartementen of een nieuw dorps- of cultuurhuis) na verwijdering van de ontsierende aanbouw. Foto Roy Oostendorp Beltrum - Heemschut maakt bezwaar tegen de voorgenomen sloop van de voormalige Melk fabriek in Beltrum in de Achterhoek. De bond, die de fabriek van grote cultuurhistorische en architectuurhistorische waarde vindt, over weegt de gemeentelijke monumentenstatus aan te vragen. De fabriek is het laatste voor beeld van industrieel erfgoed op coöperatieve grondslag in Beltrum en de 35 meter hoge schoorsteen is een landmark voor het dorp. De fabriek heeft tot december 1972, toen de melkontvangst stopte, een belang rijke rol gespeeld in de lokale en regionale samenleving. De geschie denis gaat terug tot 1894, toen vijftig kleine boeren een fabriek stichtten voor melkverwerking en de bereiding van roomboter. Ze konden op die manier hun karige inkomsten vergroten. De roomboter bleek van bijzondere kwaliteit. Tot 1920 viel de zuivelfabriek vele nationale en internationale bekroningen ten deel. De fabriek stond met de zuivelcoöperaties van Lichtenvoorde en Winterswijk ook aan de basis van de in 1950 in Winterswijk opge richte en inmiddels al weer verdwenen centrale kaasfabriek, de latere Coberco. De fabriek in Beltrum ligt in een bijzonder ruilverkavelings- gebied. Het hoort tot de dertig gebieden uit de wederopbouwperiode die de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed van nationale betekenis acht. Het oorspronkelijke, boerderijachtige complex heeft in de loop der jaren veel uitbreidingen en verbouwingen ondergaan, vooral tussen 1939 en 1965. Het huidige uiterlijk dateert van ongeveer 1950, de schoorsteen is in 1939 gebouwd. Het gebouw is een ontwerp van architect Gerrit Feenstra (1890-1985), die na de Tweede Wereld oorlog in Oost-Nederland zijn stempel drukte op de ombouw van zuivelfabrieken van het boer derijtype naar zakelijk industriële architectuur. Beltrum was één van de eerste voorbeelden. De fabriek, die eigendom is van de gemeente Berkeiland, bood de laatste jaren onderdak aan een landbouwmechanisatiebedrijf. Het fabriekscomplex is wegbestemd voor de bouw van 23 woningen. Oorspronkelijk zouden dat er meer zijn, maar door de bevolkingskrimp zijn de bouwplannen herhaaldelijk gewijzigd. Heemschut voert actie met de Stichting Indu strieel Erfgoed Gelderland-Flevoland (SIEGF). De Stichting Oud Beltrum zet voorlopig alleen in op behoud van de schoorsteen. Voor de gemeen telijke Erfgoedcommissie heeft behoud van het hele complex de hoogste prioriteit. Als dat onverhoopt niet mogelijk blijkt, is behoud van de schoorsteen een alternatief en mocht ook dat niet lukken, dan adviseert de commissie tot een grondige documentatie. Rob Luremon Deventer - Projectontwikkelaar Synchroon is in beroep gegaan tegen het besluit van de gemeente Deventer om het voormalig Geertrui denziekenhuis uit 1940 als gemeentelijk monu ment aan te wijzen. Het verzoek om aanwijzing was afkomstig van Stichting Oud Deventer. Heemschut Overijssel heeft de Stichting Oud Deventer ondersteund in de procedure. Peter Dekker, lid van Heemschut Overijssel en bestuurslid van de Stichting Oud Deventer heeft zich beziggehouden met het voormalige ziekenhuis. Hij heeft voor de stichting de aan vraagprocedure voor de monumentale status gedaan, zowel bij het rijk als bij de gemeente Deventer. Voorts is hij betrokken geweest bij de bezwaar procedure, eerst tégen de gemeente Deventer (naar aanleiding van de sloopvergunning), en vervolgens samen met de gemeente Deventer betrokken bij de beroepsprocedure tegen Synchroon. Synchroon wil het waardevolle voor malige ziekenhuis slopen om woningen in een parkachtige setting te realiseren. Op 8 februari 2012 zal de rechtbank Deventer. Geertruidenziekenhuis anno 1953 Zwolle-Lelystad het beroep van Synchroon tijdens een zitting behandelen. 6 Heemschut februari 2012 www.inoadèazLsfcbten.nl IfWAIMvj

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 8