Gelderland Aanvraag rijksstatus voor Zoma Groesbeek - Heemschut heeft de staats secretaris van OCW gevraagd om het Zoma- eomplex aan de Spoorlaan in Groesbeek aan te wijzen als rijksmonument. De voormalige schoenzolenfabriek moet, in het kader van het Centrumplan, wijken voor appartementen. Acties tot behoud hebben politiek niets opge leverd, de raadsfracties conformeren zich aan het beleidsprogramma en daarin staat dat er geen toekomst meer is voor dit icoon uit de wederopbouwtijd. Het gebouw wordt als te onderhoudsgevoelig gezien, er is aangedrongen op een sloopvergunning. Heemschut vindt, naar aanleiding van positieve geluiden uit de samenleving, juist sloop een vorm van kapitaalsvernietiging. Onderzocht moet worden of het gebouw geschikt te maken is voor bijvoorbeeld een jongerencentrum, bibliotheek en centrum voor muziekonderwijs. Op dit moment is het in gebruik bij een bloem- kunstenaar en worden er regelmatig kunst exposities gehouden. Het Zoma-eomplex is in 1955-1956 gebouwd. In de ogen van Heemschut voldoet het aan de gewijzigde beleidsregels bij het in behande ling nemen van besehermingsaanvragen voor rijksmonumenten. Heemschut vindt het van vergelijkbare kwaliteit als monumenten in de top Honderd-lijst, die eerder door oud minister Plasterk zijn aangewezen. De fabriek is gebouwd op initiatief van de Dongense schoenfabrikant Van Loon. In 1964 vond ver koop plaats aan de firma Bause (fabrikant van kinderschoenen) in het Duitse Kleef, in 1967 nam het personeel de Zoma over. In 2007 werd verhuisd naar een nieuw industrieterrein. Merk- sehoenenfabriek Van Bommel was jarenlang, tot het faillissement van de Zoma in 2011, één van de bekendste afnemers. Heemschut voert samen actie met SIEGF (Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland en Flevoland). Het Zoma-eomplex is gebouwd in de stijl van de Delftse School. De driebeukige fabriekshal met administratiekantoor heeft een betonnen skeleteonstruetie met opvallend gebogen dakspanten en ranke, stalen vensters tussen de bakstenen gevels. Het ontwerp is van architect Nierkens. Heemschut en SIEGF spreken in hun aanvraag niet alleen van cultuurhistorische- en architectuurhistorische waarde, maar ook van zeldzaamheidswaarde. Rob Lureman Groesbeek. Een foto-impressie van exterieur en interieur van de voormalige schoenzolenfabriek Zoma. Foto's Guido Müskens februari 2012 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 7