Heemschut Actief Groningen Boerenerf bedreigd door kaalslag Weerstand tegen windturbines langs N 33 Hogeland. Ook is hij met de hoogopgaande begroeiing belangrijk voor de inpassing van de fabriek in het open landschap. Volgens het bestemmingsplan buitengebied Warffum is dit een gebied met een hoge archeologische verwachtingswaarde. De sloopvergunning houdt ook in dat putten en kelders worden gesloopt, dus er moet dieper gegraven worden dan 45 centimeter. Dit is volgens het bestemmingsplan niet toegestaan zonder archeologisch onderzoek of arche ologische begeleiding. De hiervoor vereiste aanlegvergunning was niet aangevraagd bij de gemeente Eemsmond. Door ons bezwaar is de cultuurhistorische waarde van dit terrein door de gemeente en Rixona is erkend. Tineke Vooijs Heemschut Groningen heeft afgelopen november gereageerd op de startnotitie van de MER van de provincie Groningen om de bouw van een nieuwe generatie windturbines langs de N 33 (Assen - Delfzijl - Eemshaven) mogelijk te maken. De nieuw te bouwen windturbines zouden een tiphoogte van bijna 200 meter moeten krijgen, dat zijn dezelfde windturbines die rondom Urk in het IJsselmeer worden opge steld. Uit de gemeenten Urk en Lemsterland kwam veel verzet, omdat het unieke gezicht van Urk vanaf het IJsselmeer zou verdwijnen achter een muur van windturbines. Iets vergelijkbaars doet zich voor langs de N 33. Het gebied is door het ministerie van economi sche zaken aangewezen als mogelijke locatie om windturbines te plaatsen. Heemschut wijst er in de zienswijze op, dat het aangewezen gebied in Groningen op het snijpunt ligt van twee unieke landschapsvormen: Dollard en de Veenkolonie. Al in 1500 begonnen de bewoners met het inpolderen en in gebruik nemen van het gebied waar de Dollard ooit ver het land binnendrong. Warffum. Rechts de schuur van boerderij Smeersum, links een deel van de fabriek van Rixona. Foto Yvonne Nijlunsing. Warffum - Al in november 2007 heeft de pro vinciale commissie van Groningen samen met andere partijen bezwaar gemaakt bij B Et W van de gemeente Eemsmond tegen de omgevings vergunning, verleend aan de fabriek Rixona. Recent erkenden de gemeente en Rixona de cultuurhistorische waarde van het terrein. De omgevingsvergunning is indertijd verleend voor de sloop van een boerenschuur en garage, Westervalge 55 te Warffum en het kappen van bomen. De schuur is al een restant van de boerderij Smeersum; het voorhuis is in 1985 afgebroken. Hij staat op een omgraeht terrein met een lange bewoningsgesehiedenis. Reeds in 1418 wordt de Smeersemaheerd genoemd. Op het terrein zijn 13de-eeuwse scherven gevonden. De schuur was tot voor kort nog in gebruik voor de opslag van aardappelen, de grondstof die in de fabriek wordt verwerkt. De schuur heeft geen grote bouwhistorische waarde, maar de bouwmassa, omringd door hoge bomen, heeft een grote belevingswaarde in het weidse Gerekend vanaf de N 33 naar het noorden en oosten werden steeds nieuwe polders aange legd. Dit geeft een bijzondere structuur van dijken en weidse vergezichten, in een landschap dat door de eeuwen is gevormd. Die inpolde ringen gingen door tot ver in de 19de eeuw. Naar het zuiden en oosten ontstond het veen gebied dat ontgonnen werd. Het karakteristieke van het veenlandschap is de kanalenstructuur en de daartussen geklemde wijken waar de woningen op gebouwd werden. In de MER wordt te weinig rekening gehouden met de structuur van het gebied zoals dat ingeklemd ligt tussen het Oldambt en de Dollard. In de paragraaf milieu wordt nauwe lijks omschreven wat er onder milieu wordt verstaan. Heemschut wijst dan ook op de ont staansgeschiedenis, bebouwing en de geomor- fologische belangen van het gebied. Heemschut is van mening, dat het niet past om in dit sterk cultuurhistorisch bepaalde gebied zulke ingrepen te plegen die de zichtlijnen, rust en ruimte in belangrijke mate blijvend zullen Groningen. De N 33 ter hoogte van Veendam en Meeden. Foto Vineent Erdin verstoren. Tot slot wijst Heemschut erop, dat het gebied in zekere zin behoort tot het Wad dengebied en dat is enkele jaren geleden uitge roepen tot werelderfgoed en staat daarmee op de Werelderfgoedlijst van Unesco. Tot aan de inpolderingen sinds 1500 had de Noordzee er vrij spel. In zo'n belangrijk landschap ga je geen hoge windturbines plaatsen, is de gedachte die Heemschut Groningen in de zienswijze onder woorden heeft gebracht. Vincent Erdin 4 Heemschut februari 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 6