Rubrieken 8 Herbestemming 11 Behoud door hergebruik 15 Om het behoud van de boerderij 19 Gavex-sehoorsteen 20 Ter navolging 22 St. Jan, eeuwig restaureren 34 Themajaar buitenplaatsen 38 Mee met tuinexcursies 4 Heemschut Actief 29 Jubileum 32 Verenigingsnieuws 36 Erfgoedexcursie 40 Snuffelen en colofon Van kerkgebouw naar stadsvilla, dat is in een notendop de aanpak bij WoonkerkXL in Utrecht. De St. Jakobus stond te koop en de nieuwe eigenaren, die al ervaring hadden met het verbouwen van bijzondere gebruiksruimten, maakten er een uitermate riante woonlocatie van. Nog een voorbeeld van behoud van het monumentale. Egbert Hoogenberk, archi tect, is er al tientallen jaren druk mee. En telkens met de vraag hoe sloop te voor komen. Met oog voor het bijzondere valt heel veel te behouden. De Brabantse boerderij zit in de verdruk king. Strenge regels maken hergebruik moeilijk, en restauratie omslachtig. Bouwregels, bestemmingsplanvoorschriften en andere hindernissen bemoeilijken vele procedures. En nu zijn vooral de gemeenten zelf verantwoordelijk voor een goed beleid. Eluub Oome schetst hoe dit ten goede kan keren. Een jarenlang gevecht voor het behoud van een industrieterreintje aan Het Spaarne in Haarlem heeft ertoe geleid dat waarschijn lijk de bijzondere, vierkante schoorsteen behouden blijft. De projectontwikkelaar heeft de bouwplannen voor het Cavexter- rein geschrapt. Buiten de stad begraven, het idee alleen al was enkele eeuwen geleden baanbrekend. Een van de oudste begraafplaatsen, Ter Navolging in Tiel, wordt al tien jaar door vrijwilligers beschermd en gerestaureerd. De kostbare, langdurige restauratie van de St. Jan in Den Bosch is vorig jaar afgerond. Hans Bollebakker gaat in dit artikel na waar de valkuilen bij zo'n megaproject zitten en pleit ervoor een permanente bouw loods te plaatsen bij de kerk. Zodat het gewoon onderhoud doorlopend kan worden uitgevoerd en een nieuwe mega-operatie uitblijft. Wie onthoudt dat op landgoederen het hele jaar door wordt gewerkt, terwijl op de buitenplaats oorspronkelijk alleen 's zomers werd gewoond en vooral gereereëerd, die kent het onderscheid. Dit jaar staat overal in het land de buitenplaats als aandaehtsthema centraal. Naast de eigen erfgoedexeursies (zie pagina 36) biedt Heemschut dit jaar ook excursies aan van de Tuinenstiehting. Zo kan op een aantal buitenplaatsen uitgebreid worden rondgekeken. februari 2012 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 5