Buitenplaats aan de Vecht Zondag 13 mei Naar Oranjestein en Poptaslot Zaterdag 2 juni Naar Baest in Brabant Zaterdag 9 juni februari 2012 Heemschut 39 De eerste Tuinenstiehting-excursie dit jaar is zondag 13 mei, naar buitenplaatsen aan de Vecht. De buiten plaatsen worden per boot en per bus bezocht. In Maarssen is de opstapplaats voor de vaartocht naar de ridderhofstad Gunterstein. Het oorspronke lijke kasteel werd rond 1300 gebouwd en is verwoest in 1672. In 1680 herbouwde Magdalena Poulle de ruïne in de Hollands classicistische stijl. Tuinarchi tecten S.A. van Lunteren en J. Copijn ontwierpen het park. De huidige eigenaar en de tuinbaas verzorgen een rondleiding, waarna buitenplaats VreedenHoff in Nieuwersluis het volgende reisdoel is, een van de best bewaard gebleven exemplaren aan de Vecht. De eigenaar vertelt over de ontwikkeling van de buitenplaats en de aanleg van het landschappelijke park sinds 1800. De afsluiting is op de buitenplaats Vreedenhorst in Vreeland. Een van de kleinere en oudste buitens langs de Vecht. Een uitbreiding van zeven hectaren kreeg een hedendaagse invulling. De eigenaar, erfgoedho venier, toont hoe een 'oude' buitenplaats met behoud van historische elementen past in het hedendaagse leven. Kosten Deelname kost 85 per Heemschutlid, niet-leden betalen 10 meer. Een introducé krijgt ook de korting. Programma 9.30 uur: Ontvangst en registratie aan boord van de Grazyna. Het schip ligt in Maarssen en is per bus bereikbaar. Er is voldoende parkeerruimte. 10 uur: Afvaart, bezoek aan tuin, park en moestuin Ridderhofstad Gunterstein. 13 uur: Aankomst bij buitenplaats 'VreedenHoff', met na de lunch een inleiding en een rondleiding. 15 uur: Vertrek per bus naar Vreedenhorst, na de rondleiding en afsluitend drankje om 17 uur per bus terug naar Maarssen. Op zaterdag 2 juni voert de excursie van de Tuinenstichting naar Buitenplaats Oranjestein en het Poptaslot in Friesland. In Oranjewoud liggen drie landgoederen: Oranjewoud, Oranjestein en Klein Jagtlust. De spaarzaam opengestelde buitenplaats Oranjestein met zijn zeer uitgebreide park wordt bezocht. Het park is in 1822 door L.P. Roodbaard ontworpen en is grotendeels intact gebleven met de kenmerkende glooiende taluds, bloemperken, slinger paden en waterpartijen. Roodbaardspeeialisten Rita Radetzky en Barteld de Vries leiden de deelnemers rond. Na de lunch gaat het verder naar het Poptaslot in Marssum. Onderweg vertelt Rita Radetzky over de geschiedenis van de Friese states. Het Poptaslot is in de eerste helft van de zestiende eeuw gesticht. In 1711 voegde Henricus Popta een gasthuis toe. Het slot is een nog gaaf voorbeeld van een Friese state, met een zeventiende-eeuws poortgebouw, moestuin, tuinaanleg met grachten en singels. Het interieur is al even opmerkelijk. De tuinbaas en gids leiden ons rond door tuinen en huis. Kosten Deelname kost 60 per Heemschutlid, niet-leden betalen 10 meer. Een introducé krijgt ook de korting. Programma 10 uur: Ontvangst op Oranjestein. 10.45 uur: Begin rondleiding met stevige wandeling. 12.45: Lunch. 13.50: Busrit met bijzondere omweg naar Poptaslot. 14.40: Rondleiding op Poptaslot en door tuinen. 17.15: Vertrek terugreis naar Oranjewoud (evt. stop bij station Heerenveen). Op zaterdag 9 juni wordt een verborgen parel in Brabant bezocht, de buitenplaats Baest. Baest, in Oostelbeers, wordt voor het eerst genoemd in 1225. Al bijna 250 jaar is het in bezit van één familie die het landgoed nog steeds met veel zorg en liefde in stand houdt. De besloten, oorspronkelijk middel eeuwse, kern met in het midden Huis te Baest is omringd door een fraaie, formele en parkachtige tuin. In de jaren tachtig van de vorige eeuw liet het echtpaar Van de Mortel de historische tuinen weer terugbrengen in de aehttiende-eeuwse stijl. In 1997 is het landgoed uitgeroepen tot het mooiste van de provincie Noord-Brabant. Tijdens deze excursie worden na een inleiding door de eigenaar in kleine groepen de tuin en het park bezocht. Kosten Deelname kost 85 per Heemschutlid, niet-leden betalen 10 meer. Een introducé krijgt ook de korting. Programma 10 uur: Ontvangst en registratie. 10.30 uur: Inleiding door de heer J.H. van de Mortel, om 11.45 uur gevolgd door rondleiding over het privé deel van het landgoed. 13 uur: Lunch. 14.15 uur: Wandeling met gidsen over het omrin gende landgoed. 15.45 uur: Drankje op de parkeerplaats De buitenplaats is niet bereikbaar per openbaar vervoer, goed schoeisel is nodig. Geen foto's op het privédeel van Te Baest.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 41