Programma Themajaar De officiële opening van het themajaar is donderdag 29 maart in Amerongen. Er zijn tv-verbindingen met alle provincies. Ook wordt dan het door de stichting geïnitieerde boek 'Buitenplaatsen en het Nederlandse landschap' gepresenteerd. In Putten, op kasteel Vanenburg, wordt vrijdag 13 april de conferentie 'Buitenplaats en publiek' belegd, in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen. Doel is na te gaan hoe publieksfuncties en toerisme kunnen samengaan met het kwetsbare karakter van de buitenplaats. 'Wat is een buitenplaats' is de vraag die dinsdag 15 mei centraal staat tijdens een academische con ferentie op een nog te bepalen locatie. Opzet is met een bruikbare definitie van de buitenplaats te komen. Het symposium 'Buitenplaats in bedrijf' op don derdag 31 mei, georganiseerd in samenwerking met de provincie Gelderland, is vooral bedoeld om de kennis over historische buitenplaatsen te vergroten en te zoeken naar nieuwe economische dragers. In juni volgen conferenties in het noorden, midden en zuiden van het land rond het thema 'behoud en beheer'. Op het Velsense Beeekestijn is op donderdag 20 september de conferentie 'buitenplaats en land schap' over de voortdurende ontwikkeling van het cultuurlandschap en oprukkende verstedelijking. Ook wordt hier stilgestaan bij het ontwikkelen van nieuwe buitenplaatsen. Over hoe op de buitenplaats werd geleefd en welke binding er was met dorp en stad staat donderdag 11 oktober centraal op de conferentie 'buitenplaats in cultuurhistorisch perspectief'. Het afsluitende symposium van het themajaar is vrijdag 30 november in Noord-Brabant. Deze dag worden de resultaten van de conferenties gepresen teerd en wordt bezien wat dit jaar de buitenplaatsen heeft opgeleverd. Noord-Holland. Buitenplaats Beeekestijn in Velsen. Foto Svdmolen wikipedia Dus werd het tijd voor een themajaar, oor deelde de directeur van de destijds op te heffen Stichting PHB, Dessing. In 2008 was bij voorbeeld met heel veel succes een themajaar gewijd aan het bedreigde religieus erfgoed. Iets soortgelijks zou ook de buitens een steun in de rug moeten geven. Eind 2009 werd het eerste overleg gevoerd, in Baarn op kasteel Groene- veld. De animo om de buitenplaatsen terug op de kaart te zetten bleek groot, maar op veel overheidssteun hoefde niet worden gerekend. Wel vormen de commissarissen van de Koningin een comité van aanbeveling. Daarnaast is de lijst met participanten, waaronder uiteraard ook Erfgoedvereniging Heemschut, bijzonder lang. De eerste conclusie is dan ook al voordat het themajaar over enkele weken begint, dat de buitenplaatsen nog onvermoed veel fans hebben. Zelfs al zijn de meeste buitens niet of vrijwel nooit toegankelijk. Excursies In het Themajaar zullen op en rond veel bui tenplaatsen activiteiten worden gehouden als lezingen, rondleidingen door de tuin en soms zelfs door het huis. Doel is, dat eind dit jaar breed het besef gegroeid is, dat de buitenplaats niet gemist mag worden en een volwaardige plaats binnen het cultureel erfgoed verdient en behoudt. Heemschut reist dit jaar met de erf goedexcursies naar bijzondere buitenplaatsen. Sterker, er wordt tot december nauw samenge werkt met de Nederlandse Tuinenstichting. Op deze wijze is een veel breder aanbod van excur sies mogelijk (zie pagina 36 en volgende). februari 2012 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 37