Themajaar voor de historische buitenplaatsen PietArp - Te gemakkelijk loopje in Nederland voorbij aan de buitenplaats. Dit jaar komt daarin verandering. De stichting Themajaar Historische Buitenplaatsen 2012 zal tot eind dit jaar met activiteiten, openstellingen en een mediaof fensief duidelijk maken dat de buitenplaats niet helemaal uit het geheugen mag verdwijnen. Kijk voor activiteiten en buitenplaatsen in de buurt of ver weg op de bijzonder informatieve website www.buitenplaatsen2012.nl HOE ERG HET IS GESTELD met de bui tenplaatsen? Een simpele getallenreeks schetst de ernst. Tussen 1600 en 1900 werden tot zo'n zesduizend buitenplaatsen gebouwd en 's zomers bewoond. Van die duizenden zijn er de afgelopen eeuw 5400 verdwenen. Gesloopt. Opgeofferd aan industrialisatie en woning bouw. Als kaalslag werd het zelfs opgenomen in het spraakgebruik: de opkoper Frederik Kaal uit Amsterdam sloopte er tientallen. De voorzitter van de Stichting THP2012, René Dessing, kan ook met een andere benade ring de ernst aangeven. Vraag in je omgeving wat een buitenplaats is en negen van de tien mensen valt stil. En vrijwel niemand, stipt deze kunsthistoricus aan, weet vervolgens het verschil te benoemen tussen een landgoed en een buitenplaats. Beide bestaan uit een meestal fors uit de kluiten gewassen, monu mentaal huis, doorgaans met bijgebouwen, tuinen en soms ook overige landerijen. Een heel grove verdeling in landgoederen en buiten plaatsen is, dat op een landgoed het hele jaar door wordt geleefd, of in elk geval gewerkt om inkomsten te vergaren. De buitenplaats is, met de vaak zeer grote tuin en soms met lande rijen, veel meer de plaats waar de eigenaar in de zomer verbleef om zich over te geven aan het genieten van het idyllische buitenleven en de dichtkunst. Op de buitenplaats voerde het recreëren de boventoon. Bedreigd Waar de landgoederen vaak eigendom waren van adellijke families en uitgebouwd uit onder meer fortificaties en versterkingen, werden de buitenplaatsen vooral gesticht door de zich opwerkende handelaren uit de grote steden. In de zomer ontvluchtten ze graag de stad, waar ziekten de gezondheid bedreigden en de grachten zorgden voor veel stankoverlast. Voormalige boerderijen werden verbouwd tot zomerverblijf. De meeste buitenplaatsen vind je dan ook op redelijk beperkte reisafstand van de steden, en daardoor ook overal in Nederland: van Groningen tot Limburg en van Holland tot Brabant. Tot enkele jaren geleden konden de particuliere eigenaren (een slinkend aantal) en instellingen als de provinciale landschappen en Natuur monumenten voor kennis en hulp terugvallen op de stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen, maar begin 2009 werd de susbsidie geschrapt en werd de orga nisatie - met onder meer tientallen hoveniers die hielpen bij het tuinonderhoud - opgedoekt. Andere subsidievormen, zoals via de BRIM, moesten de ondersteuning een nieuw gezicht geven. De eigenaren van de buitenplaatsen voelen zich toch behoorlijk in de kou staan. Links: Gelderland. Buitenplaats Huize Klaphek, in Eefde. Foto Kasteelheer wikipedia Rechts: Groningen. Buitenplaats Ewsum, het schathuis. Foto Fiardsearf, wikipedia 34 Heemschut februari 2012 Op landgoed wordt gewerkt, op buitenplaats genoten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 36