Bestuurlijke vernieuwing bij Heemschut Ton Koot-Penning toegekend aan Camille Oostwegel Van der Haagen-kamer gerenoveerd Tijdens het succesvolle Eeuwfeestjaar heeft het bestuur van Heemschut een werkgroep samenge steld in het kader van bestuurlijke vernieuwing. Deze werkgroep onder voorzitterschap van voorzitter Anneke van Dok heeft de afgelopen periode uitgebreid nagedacht over de toekomst. In de discussienota worden voorstellen gedaan voor wijzigingen, die uitgebreid worden besproken in de Provinciale Commissies. Zoals in het voorwoord van dit nummer al is gememoreerd, is het ledental in het Eeuwfeest jaar niet gestegen. Dit is geen exclusief gegeven voor Heemschut, maar is een beeld dat voor veel ledenorganisaties geldt. Omdat de bijdragen van leden de voornaamste bron van inkomsten voor de vereniging zijn, moet kritisch worden gekeken naar alle verenigingsaspecten, van de doelstelling tot de organisatie van de activiteiten. Daarnaast is ook het werkveld veranderd door herziene wet- en regelgeving. De concept-discussienota 'Heemschut in de komende jaren. Een voorstel voor statutaire en bestuurlijke vernieuwing', is na vaststelling door het Dagelijks Bestuur in de januarivergadering van het Algemeen Bestuur besproken. Discussiepunten in deze notitie betreffen de naam en de doelstelling van de vereniging, de doelgroep van Heemschut, de structuur van de organisatie, de bestuursstructuur, de aandachtsgebieden en verantwoordelijkheden van bestuursleden en het landelijk bureau. Financiële en andere conse quenties, alsmede een tijdspad besluiten het stuk. Hoewel in het verleden de naam Heemschut zelf ter discussie stond, is dit nu volgens de commissie niet het geval. Heemschut is een begrip, wel wordt de aanbeveling gedaan ook statutair te kiezen voor de bredere benaming 'erfgoedvereniging'. Bescherming blijft voorop staan bij de statutaire doelstelling. Meer dan vroeger zal Heemschut zich in de toekomst ook in moeten zetten voor behoud, ook van beschermde monumenten. Draagvlakver breding is een van de aspecten die in de aange paste statuten een plaats zou moeten krijgen. Heemschut drijft voor het overgrote deel op vrijwilligers. In een steeds digitalere wereld is een uitbreiding van de netwerkfunctie van Heem schut van belang. Met de introductie van MoMo is het beschermingswerk op het gebied van de ruimtelijke ordening essentieel. Vooraf dienen zienswijzen te worden geuit, achteraf procederen Camille Oostwegel. Foto www.stmartinusonline.nl Op 2 februari, na het drukken van deze editie, is in Chateau Houthem-Sint Gerlach de Toon-Koot- penning uitgereikt aan de Limburgse restaurateur Camille Oostwegel. De Ton Kootpenning is de hoogste onderscheiding van de Erfgoedvereniging Heemschut. Deze wordt toegekend aan personen die zich bijzonder hebben ingezet voor behoud en bescherming van monumenten in Nederland. Camille Oostwegel krijgt de prijs vanwege zijn niet aflatende inzet voor erfgoedbehoud en de voorbeeldfunctie die hij daarmee vervult. Als horeca-ondernemer zette hij zich in voor de restauratie en herbestemming van zeer vervallen, lastig her te bestemmen monumentaal erfgoed. Het bedrijf van Oostwegel, Camille Oostwegel is vaak onmogelijk. Deze werkwijze vraagt een nieuwe aanpak, waarbij kennisdeling en -ver meerdering van belang zijn. De commissie pleit voor een indeling in kennisgebieden of regio's, die de basis vormen voor een nieuwe bestuursstruc tuur, met één bestuurslaag. Dit komt de efficiëntie en bestuurlijke slagvaardigheid ten goede. De voorstellen worden besproken in de Provinciale Commissies en tijdens regionale bijeenkomsten. Een statutenwijziging zal pas in 2013 haar beslag krijgen tijdens een Algemene Vergadering van Leden. Karei Loeff, direeteur Afgelopen december is de Van der Haagen-kamer in het Korenmetershuis gerenoveerd. Schilders van de Van der Leij-groep hebben de muren en het plafond opnieuw gewit. Deze actie werd geheel gesponsord door Van der Leij bouwbe drijven, die al eerder bijdroeg aan het vervaar digen van een jubileumfilm. De koperen kroon werd gepoest en een nieuwe vloerbedekking maakt de inrichting compleet. De unieke boekencollectie is blijven staan. De kamer is nu in gebruik als ontvangstruimte en als vergaderruimte met een maximum van 10 personen. ChateauHotels Et -Restaurantsbezit drie luxe hotels en zeven restaurants in Zuid-Limburg. Deze zijn alle gevestigd in historische gebouwen, zoals kastelen, hoeves en kloosters. De Ton Kootpenning wordt sinds 1972 toegekend door het bestuur van Heemschut en is vernoemd naar de toenmalige secretaris van de vereniging. februari 2012 Heemschut 33 ChSteauHotels -Restaurants

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 35