Verenigings nieuws In memoriam Heemschutmiddag over nieuwe aanwijzingsronde periode 1959-1965 Welstandszorg bij het grof Professor Jan Bilderbeek overleden In Enschede is 27 december 2011 op 68-jarige leeftijd plotsdeling overleden professor dr. Jan Bilderbeek. Jan Bilderbeek was nog tot vlak voor de kerstdagen nauw betrokken bij de stichting Heemschut Hulp fonds, waarin hij adviseerde over het beheer van het vermogen van dit fonds. Dankzij dat vermogen kan Heemschut de werkzaam heden blijven uitvoeren. De uitvaart en crematie was op 2 januari in Enschede. Olinda (links] sprak tijdens de buitengewone ledenvergadering in de Ridderzaal, vorig jaar tijdens het eeuwfeest, met de bescherm vrouwe, koningin Beatrix. Foto HenkSnaterse Olinda Schellings overleden Op Curacao is 29 december Olinda Schel lings overleden. De afgelopen jaren was zij als vrijwilligster heel nauw betrokken bij het op orde brengen van het fotoarchief van Heemschut. Olinda was op bezoek bij haar broer en werd daar onwel. Zij is op 53-jarige leeftijd overleden aan een hersenbloeding. Medio januari is zij in Amsterdam begraven op Zorgvlied. Herstel Het in memoriamartikel bij verenigings- nieuws van Heemschut december 2011 (pagina 34) over Cees Waal is niet geschreven door Peter Neukirchen, maar door Rob Onel. Heemschut belegt deze maand voor een groep actieve vrijwilligers een informatiemiddag naar aanleiding van de nieuwe aanwijzingsronde van potentiële rijksmonumenten uit de wederopbouw periode 1959-1965. Momenteel bereidt de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed (RCE) een nieuwe aanwijzingsronde van rijksmonumenten voor. Deze keer betreft het panden uit de latere jaren, 1959 tot 1965. Heem schut heeft reeds een eerste gesprek gehad met de dienst. Het ziet er naar uit dat het ook deze keer slechts een lijst van eirea honderd panden wordt. Gezien de vele belangrijke gebouwen die uit de jaren 1959-1965 nog in ons land staan, is dat wederom te weinig. Een lijst van 200 tot 250 panden zou meer recht doen aan de rijke erfenis uit deze periode. In feite legt het rijk de besehermingstaak hiermee ook voor een belangrijk deel neer bij de lagere overheden. Provincies en gemeenten zullen, wan neer ze hun jonge erfgoed willen behouden, zelf wederopbouwerfgoed op de monumentenlijst moeten zetten. Voor ons is opnieuw een taak weggelegd om gemeentes en provincies bewust te maken van deze potentiële monumenten. Zie voor aanvullende informatie www.heemschut.nl. Erfgoedvereniging Heemschut vindt het voor nemen van ministers van binnenlandse zaken en infrastructuur en milieu voor het afschaffen van een verplicht onafhankelijk welstandsad vies ongewenst en onvoldoende gefundeerd. Het plan van beide bewindslieden komt vol strekt uit de lucht vallen, gezien het eerdere voornemen om de wettelijke regeling van het welstandstoezicht van de nieuwe Woningwet naar de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening over te hevelen. Met het voornemen wordt een goed functionerend welstandstoezicht op bouwplannen, zowel vooraf als achteraf zomaar bij het vuil gezet. De ministers geven geen garanties dat de zo hoge ruimtelijke kwaliteit in de 430 Nederlandse gemeenten gewaarborgd wordt. Als het aan dit kabinet ligt, zal onder het mom van keuzevrijheid en minder betutteling de verplichte advisering door de welstandscom missie of een bouwmeester helemaal ver dwijnen. In enkele gemeenten zijn al politici die de verplichte toetsing afschaffen. Onder andere in Noord-Brabant is de lokale poli tiek ten aanzien van welstand in beweging. Zo vraagt de VVD-fractie in Bergen op Zoom zich af of het verplichte welstandstoezicht niet helemaal afgeschaft kan worden, dus ook voor het beschermde stadsgezicht in de binnenstad. In de gemeenten Etten-Leur en Geldrop-Mierlo zijn dezelfde geluiden te horen. De gemeenten Son en Breugel en Sint-Michielsgestel voegden de daad bij het woord en schaften de wel standscommissie per 1 januari af. Tot de nieuwe wet klaar is, vervalt de ver plichting om een bouwplan door de wel standscommissie of een bouwmeester te laten toetsen. Eén van de opties is dat een ambtelijke organisatie binnen een gemeente het stokje van de commissies overneemt en gaat advi seren over hoe de ruimtelijke kwaliteit in de omgeving moet voldoen aan redelijke eisen van welstand. Gemeenten kunnen welstandsvoor- sehriften dan ook via de bouwvoorschriften of in het bestemmingsplan regelen. Heemschut vindt dit een zorgelijke ontwikkeling. Nu is nog sprake van onafhankelijke externe deskundigen die BEtW adviseren. Als het welstandstoezicht straks door een interne ambtelijke toets wordt overgenomen kan de onafhankelijkheid van het advies in het geding komen: de slager keurt zijn eigen vlees! Bovendien zal in elke gemeente een ander wel standsregiem gelden. De rijksoverheid lijkt een rotsvast vertrouwen te hebben in het maken van goede afspraken, maar voor Heemschut is het zeer de vraag of zonder centrale regelge ving de gemeenten deze taak van nationaal belang voor een leefbare en veilige woonomge ving naar behoren, dus democratisch, transpa rant en eerlijk kunnen uitvoeren. 32 Heemschut februari 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 34