Succesvol symposium: De waarheid in pacht?! Polyhymnia afgeleverd in Concertgebouw fêWk. jM' IÉ In het openluchtmuseum in Arnhem werd in november veel gediscussieerd tijdens het vrijwilligerssymposium. Foto Henk Snaterse Bij de officiële afsluiting van het eeuwfeest van erfgoedvereniging Heemschut werd op 11 november in het Nederlands Openlucht museum te Arnhem een symposium gehouden onder de titel De waarheid in pacht?!. Centraal stond het werk van de vrijwilliger ten behoeve van de zorg en de bescherming voor het Nederlandse culturele erfgoed, en de begelei ding van dit werk door de erfgoedprofessional. Onder de 180 belangstellenden waren veel trouwe Heemschut-leden. Na de ontvangst door de directeur van het Nederlands Openluchtmuseum drs. Pieter-Matthijs Gijsbers en een inleidend verhaal van Heemschut- directeur drs. Karei Loeft was het woord aan prof. dr. Ad de Jong. Hij beschreef de waarde van de vrijwilliger vanuit een historische invalshoek. Dankzij particuliere initiatieven in het verleden, zoals de oprichting van Heemschut, kunnen mensen in deze tijd nog van een rijkdom aan historische gebouwen en landschappen in Neder land genieten. Drs. Mathijs Witte gaf aan, dat de context waarin de vrijwilligers van Heemschut hun werk doen in Nederland gaat veranderen. De overheid kan niet meer de mensen van wieg tot graf verzorgen. Voor veel sociaal-economische problemen zal de vrijwilliger met zijn opvattingen, wensen en belangen een belangrijke partner van de politiek en het bestuur worden. Heemschut moet hierin de taak van pleitbezorger op zich nemen en vooraf in het beleid betrokken zijn. Jan Reijnen en Lilian Grootswagers gaven beiden een goede beschrijving van hoe een particulier initiatief van één individu kan leiden tot een landelijk opererende organisatie die zich inzet voor behoud van een deelbelang binnen de monumentenzorg. Beiden geven aan dat het een enorme uitdaging is om in dit sehaalvergrotings- proees de enthousiaste vrijwilliger goed aan te sturen. Drs. Dirk Houtgraaf hield een presentatie over het belang van sociale media in de culturele erfgoedsector. Bestuursvoorzitter van Heem schut, Anneke van Dok, sloot de lezingenreeks af met een pleidooi voor een goede democratische samenwerking tussen het bestuur en burgers. Zij nam tevens een rapport in ontvangst van Peter Seholten en Nadége Gahoza over de methoden van onderzoek naar de waardering van het vrij willigerswerk. Na de paneldiscussie nam dr. Jan Terlouw het woord en vertelde de aanwezigen dat demo cratie en inzet van vrijwilligers niet zonder elkaar kunnen. De waarde van het vrijwilligerswerk ligt in het inspireren van anderen. De vrijwilliger zelf speelt de rol van inspirator. Eeuwfeesteommissie- voorzitter mr. Mare van Ravels sloot de dag af met een dankwoord. Naar aanleiding van het symposium zal bin nenkort een bundel verschijnen met daarin de bijdragen van de sprekers en de uitkomsten van het vrijwilligersonderzoek. Mothijs Witte Bloed, zweet en tranen kostte het Gay Lee Oen van de Commissie Amsterdam, maar uiteindelijk is het dan toch gelukt. Vlak voor kerst werd het glas-in- loodraam Polyhymnia, vervaardigd door Femina en Jan Schilt afgeleverd in het Concertgebouw in Amsterdam. De door de Commissie Amsterdam geïnitieerde jubileumactie voorziet in herplaatsing van het raam in het gebouw waar het enkele decennia geleden uit verdween. Omdat de heer Schilt tijdens het project overleed en de erven het raam tegen de afspraken in in bezit hielden, moest Heem schut alle zeilen bijzetten om dit project voort te kunnen zetten. Inmiddels is, conform de wensen van de erflater, die we gelukkig zwart op wit hebben, het raam teruggebracht. De herplaatsing wordt nu voorbereid. Leen Eelman, voorzitter van de commissie Amsterdam, zal hier zorg voor dragen. 'Polyhymnia', Concertgebouw. Foto archief i i* vv- 30 Heemschut februari 2012 4l\ iCOiii J aaft mm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 32