De Vieringtoren gezien naar het noorden Foto Flans Bollebakker Den Bosch. St. Jan Kathedraal. Tijdens de restauratie maakten de zware steigers op grote hoogte mogelijk dat het restauratie- Frans Slager 1934, verdwenennederland.bosatlas.nl werk kon worden uitgevoerd zonder alle materialen eerst naar beneden te hoeven transporteren. Foto Flans Bollebakker. Succesfactor Samenvattend is succesfactor de aanbeste- dingssystematiek die het proces - en dus de kosten - beheersbaar maken. Verder is gebleken dat de 50 jaar grens - voorwaarden voor subsidieverkrijging - kostenverhogend werkt en een adequaat onderhoud belemmert. Opmerkelijk is dat de BRIM-regeling, bedoeld voor instandhouding van monumenten, geen mogelijkheden biedt voor een permanente bouwloods. En dat is vreemd want dat is pre cies wat de BRIM wél beoogt! De oud-direeteur van wat nu de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is, Fons Asselbergs, bepleit voor restauratiesubsidies een kosten- methodiek waarbij het totaalbedrag direct bij de subsidieaanvraag al bekend wordt gemaakt. Vervolgens worden delen van dat bedrag in de loop der jaren, in de bouwfasen, aange vraagd. Ton Rombouts, burgemeester van Den Bosch heeft elf monumenten met excessieve achterstand in negen gemeenten - ook de Sint Jan - de kanjerregeling ingesleept. Door de samenwerking tussen gemeente, Rijksdienst, het Nationaal Restauratie Fonds, de monu- mentenraad, de VNG en de Nationaal Contact Monumenten, alsmede de toenmalige minister Zalm kwam 600 miljoen gulden voor deze kan jers ter beschikking. Bouwhistorisch onderzoek Ronald Glaudemans deed het omvangrijke bouwhistorisch onderzoek: in de eerste plaats is dit een technische restauratie, gewoon herstellen wat er is. Daarvoor is niet zo zeer een bouwhistorisch onderzoek nodig. Wel is dit het moment om het desondanks uit te voeren, omdat de gelegenheid uniek is: je kunt even overal bij. Dit onderzoek leverde een bijzonder interessant nieuw gegeven op, namelijk de datering van de kap van het hoogkoor kwam na dendrochronologisch onderzoek op 1380/1390. Dit betekent dat alles wat daaronder ligt ouder moet zijn. De datering van Peeters2, 1385, dient herzien te worden. Een tweede ontdekking was dat de straalka pellen aan de buitenzijde in bonte kleuren beschilderd moeten zijn geweest.3 Voor Harry Boekwijt, die het proces vanuit het bureau archeologie en monumentenzorg van Den Bosch begeleidde was de succesfactor enerzijds de samenwerking tussen de directie en de uitvoering en anderzijds de opvatting van de architect Frans Sturm die (in navolging van Le Corbusier, HB) naast de zorg voor een verantwoord ontwerp op esthetisch, historisch en technisch vlak, de organisatie van het werk en behoud van de regie als zijn taak ziet.4 Bij de uitvoering acht Boekwijt het essentieel op welke bestaande of historische toestand de materiaalkeuze is gebaseerd.5 Met andere woorden: wat was het oorspronkelijke materiaal! Deze opvatting voerde tot discussies die weer tot gevolg hadden dat de hele bouw op excursie ging naar de Frauenkirche in Dresden, om werkwijze en methode van materiaalkeuze te bestuderen. Eater werd ook afgereisd naar Engeland, om daar de kwaliteit van de witte Portlandkalksteen (St. Pauls Cathedral) uit steengroeven te beoordelen. Dit laatste was nodig omdat de kapel van de Vrouwenbroeder- februari 2012 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 27