Restauratieachtergronden bij de Sint Jan in Den Bosch St. Jan, voor eeuwig herstellen Elke fase zou afzonderlijk worden begroot, aanbesteed en afgerekend. Hans Bollebakker - Een geslaagde restauratie is het resultaat van optimale samenwerking tussen al diegenen die bij het project betrokken zijn, maar even belangrijk is datgene wat daaraan vooraf gaat: de financiering, het bouwhistorisch onderzoek en de inbreng van de gemeentelijke- en rijksdienst voor de monumentenzorg. Een viertal gesprekken met Herman Lerou, Fons Asselbergs, Ronald Glaudemans en Harry Boekwijt belicht deze zaken rond de restauratie van de Sintjan in Den Bosch. De Vieringtoren. Tekening STURM Architecten, Roosendaal. Budget bewaken De kathedraal is niet alleen de belangrijkste gotische kerk in Nederland, maar kent ook in Europa zijn weerga niet, vooral door de ornamentiek aan de buitenzijde. Wie kent niet de ruitertjes op de steunbogen? Het gebouw is van baksteen, bekleed met natuursteen. Versierd met ornamenten en beelden, even eens in natuursteen uitgevoerd. In de loop der eeuwen is zij talloze malen hersteld. De laatste grote restauraties dateren van rond 1860, de jaren 1920/30 en1985. De huidige restauratie ving aan in 1999 en werd opgeleverd in 2010. Hoe is het gelukt om een dergelijk logistiek en De bouwfasering in beeld. I Gerfkamer; II -IV Sacraments- of Broederschapskapel; V, VI Straalkapellen; X Noordertransept; XII Viering. Tekening: STURM Architecten, Roosendaal. bouwkundig bijzonder gecompliceerde restau ratie, in de hand te houden en het budget niet te overschrijden? Herman Lerou legt dat uit. Hij is lid van het kerkbestuur - de opdrachtgever - en voor zitter van de commissie belast met het beheer over de voorbereiding, kostenbewaking en uitvoering van de restauratiewerken. Om te voorkomen dat aan het einde van de rit onver wachte kosten, zoals meerwerk, opduiken en uit de hand kunnen lopen werd besloten de res- tauratie te verdelen over twaalf fasen, lopend van 1999 tot en met 2010, die elk afzonderlijk werden begroot, aanbesteed en afgerekend. Deze strakke aanpak bleek uiterst vruchtbaar, want de kosten bleven binnen de beschikbare budgetten, met onder meer subsidies van rijk, provincie en gemeente. Op de rijksbijdrage was de kanjerregeling van toepassing, globaal neerkomend op 70% van het totaalbedrag. Pro vincie en gemeente droegen ieder 5% bij. Het kerkbestuur stond dus voor de taak om 20% (ongeveer 10 miljoen euro) aan eigen bijdrage te leveren. Daarvoor ging de Stichting Natio naal Monument Sint Jan (NMSJ) aan het werk. SINDS DE LATE middel eeuwen torent de Sint Jan uit boven Den Bosch, de eeuwen trotserend, oorlogen overwinnend en de mensen opnemend. Het geeft de stad iets com pleets, als je er loopt dan Herman Lerou. r I, n n i ii wordt ie - bijna ongemerkt - Foto Hans Bollebakker. J J 3 deelhebber aan de nauw verweven geschiedenis van kathedraal, bewoners en stad. Nog altijd maakt de kathedraal deel uit van het stads leven. Tijdens het carnaval hoor je zingen: ja die ouwe Sint Jan, nou die kan er wat van februari 2012 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 25