Piet Arp- Het Haarlemse Cavex terrein, aan de rivier Het Spaarne, is al vele jaren een groot strijdpunt in Haarlem. Samen met een project ontwikkelaar wilde de gemeente hier een nieuw luxe stadswijkje, pal bij het centrum en aan de rivier bouwen. Bijzondere bedrijfsge bouwen dienen te verdwijnen, op misschien de schoorsteen na. Het Cavexterrein in het verleden als bouwmaterialenbedrijf en rechts de oorspronkelijke molen De Adriaan. Foto Historisch archief Haarlem. Het Cavexterrein in recenter jaren. De schoorsteen bleef, de bedrijfsbebouwing is vervangen. En de molen is 65 jaar na een vernietigende brand alsnog herbouwd in 2002. Foto Heemschut HENK VIJN, onder heel veel meer een van de initiatiefnemers om de ernaast staande molen De Adriaan te laten herbouwen, knokt al minstens tien jaar voor het behoud van het bijzondere industrieterrein. Even heeft hij de wind in de rug, nu de pro jectontwikkelaar, De Principaal, geen mogelijk heden meer ziet de strook grond waar Cavex deel van uit maakt, een nieuwe bestemming te geven. Daarmee is het pleit nog lang niet gewonnen, aldus Vijn. Hij heeft met steun van tal van historische en andere organisaties op het terrein van het cultureel erfgoed al voor elkaar gekregen dat de fabrieksschoorsteen een gemeentelijke beschermde status krijgt. Volgens de stichting Fabrieksschoorstenen (STIF) is deze schoorsteen waarschijnlijk de oudste vierkante fabrieksschoorsteen van ons land, gebouwd ergens omstreeks 1860 voor een stoomee- mentfabriek. Vierkante schoorstenen zijn altijd al zeldzaam geweest, nu zijn er nauwelijks nog gave exemplaren over. STIF vindt dat de Haarlemse schoorsteen rijksmonument moet worden. Voor Vijn is daarmee de kous niet af. De toren staat ingebouwd in bedrijfsgebouwen, tot recent in gebruik bij een tandartsproduetenfa- briek. Die te slopen, maar nog redelijk moderne bedrijfsgebouwen zouden eveneens bewaard moeten blijven om de industriële uitstra ling te benadrukken; ze zouden een functie verdienen in de horeca, vindt Vijn. Hij krijgt wat dit betreft bijval van opnieuw veel regionale en landelijke organisaties. Heemschut Noord- Holland heeft gepleit voor behoud van de schoorsteen, maar vindt de loodsen niet direct behoudenswaardig. Voor Vijn is het een uitgemaakte zaak dat de omgeving van de molen, waar het Cavex-ter- rein direct deel van uitmaakt, ontwikkeld zou moeten worden in de recreatieve sfeer. 'Een restaurantfunetie zou het hier geweldig doen, met zicht op Het Spaarne', zegt hij al jaren. Daarnaast wil hij, bij het Cavex-terrein, een stadshaven laten aanleggen voor passerende plezierjachten. 'Goed voor de stad', betoogt de Haarlemmer ook al jaren. Hij bestookt het stadhuis met zijn ontwerpen, en in het laatste plan van De Principaal was zelfs ook ruimte vrijgehouden voor de haven. Vijn was daar niet tevreden mee, maar het was een begin. Nu gaat het echter vooral om de schoorsteen en de bedrijfsgebouwen, vindt Vijn. 'De schoor steen is zo uniek, die moeten we voor de stad behouden. En dan kunnen de andere gebouwen niet zomaar verdwijnen.' februari 2012 Heemschut 19 Cavex Haarlem misschien behouden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 21