Wanneer zich bij een historische woonboerderij een Vlaamse of karakteristieke schuur bevindt, mag de eigenaar van geluk spreken. Indien deze karakteristieke schuur monument of cultuurhistorisch waardevol is, mag er een economische drager worden gezocht om deze schuur in stand te houden. Omdat dit bij deze schuren altijd gebruikelijk was, kunnen zij zelfs worden verplaatst. Restauratie van een Vlaamse schuur om deze vervolgens alleen te mogen gebruiken voor berging is uit economisch opzicht geen optie. Hergebruik als woning, kleinschalig kantoor of atelier is als economische drager wel een erg goede optie. Om de schuur in stand te houden, is de status van gemeente lijk monument welbeschouwd een must. Er kan dan op worden toegezien dat het monumentale karakter behouden blijft, ondanks de aanpas singen voor hergebruik. Wanneer zich bij een historische woonboerderij een Vlaamse of karakteristieke schuur bevindt, mag de eigenaar van geluk spreken. Overigens zijn er ook gemeenten die een karakteristieke schuur geheel of gedeeltelijk laten afbreken om te voldoen aan het bestemmingsplan dat bepaalt dat er niet meer dan 100 m2 aan bijgebouwen mag zijn. Gedogen is dus niet altijd aan de orde. Zodra de eigenaar bij zijn boerderij een passende schuur wil bouwen of een lelijke schuur wil vervangen, botst hij op het bestemmingsplan. De totale oppervlakte van de bijgebouwen mag niet meer zijn dan 100 m2 en de nokhoogte niet meer dan 5,50 of 6 meter. Als er ook nog een oud bakhuis staat van wellicht 15 m2, dan blijft er voor de schuur niet meer dan 85 m2 over. Mede door de hoogtebeperking kan er geen sprake meer zijn van een bijpassende schuur en al helemaal niet van een nieuwe of verplaatste Vlaamse schuur. Vertraging Een van de meest wonderlijke zaken in de toepassing van regelgeving bij gemeenten is ver traging. Voor de hand liggende mogelijkheden in bestemmingsplannen en in provinciale regelge ving worden niet benut, simpelweg omdat daar geen kennis over bestaat. Om daar doorheen te breken moet je een erg goede bouwjurist zijn, met een lange adem. Er staat namelijk in de nieuwe Wet Algemene Bepalingen Omgevingsreeht (Wabo) een afwij kingsmogelijkheid 'middels een omgevingsver gunning met ruimtelijke onderbouwing'. Dit betekent dat wanneer een goed bouwplan niet past binnen het bestemmingsplan, het College een Omgevingsvergunning voor 'planologisch strijdig gebruik' mag verlenen. Dit kan alleen als die activiteit niet in strijd is met een goede ruimtelijke ordening (art.2.12 lid 1 onder a sub 3 Wabo). Waar het hier gaat om het verbeteren van erfgoed en landschap is er geen enkele reden de vergunning te weigeren voor het bouwen van een karakteristiek, traditioneel bijgebouw. Voordatje als aanvrager medewerking krijgt moetje ten minste een jaar knokken en een lange financiële aanloop kunnen nemen. Nog steeds worden prachtige kansen voor het aanzien van de boerderijen, hun erf en het land schap geblokkeerd. Pleidooi Financieel hoeft de boerderij als gemeentelijk monument voor een gemeente geen probleem te zijn. De mogelijkheden voor restauratiesubsidies zijn verwaarloosbaar. De monumentenstatus biedt de eigenaren al zoveel andere voordelen, dat financiële ondersteuning voor instandhou ding niet nodig is. Het enige zou nog kunnen zijn een financiële ondersteuning voor het vervangen van een rieten dak in combinatie met de huidige mogelijkheden tot brandpreventie. Een nuttige tegemoetkoming is ook een gratis abonnement op de diensten van de Monumentenwaeht. Heemschut Noord-Brabant pleit er met klem voor alle boerderijen en hun bijgebouwen te screenen om de waardevolle panden de status van gemeentelijk monument te geven. Bij het maken van een adequate gemeentelijke CHW- kaart zal toch al onderzoek moeten worden uitgevoerd. H.J.J. Oome is architect. Dit artikel kwam tot stand met de inbreng van drs. Elke de Rooij, drs. Miriam van den Dries, ir. Judith Toebast en Tom van Eekelen van de provinciale commissie Noord-Brabant van Eleemschut. Slecht voorbeeld van een nieuwe 'boerenschuur'. Deze zou volgens het bestemmingsplan bij de woonboerderij van pagina 17 passen. Interieur van een cultuurhistorisch waardevolle boerderij, herbestemd als woning in 2009. Geen monument. Deur links is bestaand, twee meter hoog. De deur rechts is nieuw en 2,30 meter hoog. Van ontheffing wilde de gemeente niets weten. Vlaamse schuur uit laatste kwart 19de eeuw in de Baronie van Breda. Bij de hoekbaander loopt het dak op, ten behoeve van een hoge inrit. 18 Heemschut februari 2012

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 20