Het belangrijkste van de Vlaamse schuur is het typische gebintenstelsel. In vogelvlucht de boerderij met een ingeprojecteerde Vlaamse schuur. Door het perspectief van bovenaf lijkt de dakhelling vrij flauw. Zij is echter altijd 45 graden. Dat is voor riet ook wel het minimum. Op de foto hetzelfde gemeentelijk monument in de baronie van Breda, uit het laatste kwart 19deeeuw, met fotomontage van de gewenste Vlaamse schuur. De boerderij is als woning en kantoor van een dierenartsenpraktijk in gebruik. over heid is de provincie Noord- Brabant doordrongen geraakt van de waarde van ons agrarisch cultureel erfgoed. De karak teristieke boerderijen bepalen voor een groot deel de aantrekkelijkheid van het buitengebied en de revitalisering daarvan. De provincie ver wacht van alle gemeenten dat zij in hun nieuwe bestemmingsplannen de boerderijen vermelden die voorheen in de CHW-kaart stonden. Omdat op de CHW-kaart veel belangrijke panden ontbraken, begint de provincie dit voorjaar een veegronde. Boerderijen die eerder tussen de wal en het schip vielen worden onder de nieuwe Verordening Ruimte gebracht. Wettelijk Boerderijen zonder monumentenstatus, maar met cultuurhistorische waarde vallen momen teel nog onder de gedoogregeling van de Verklaring van Tilburg en onder de nieuwe pro vinciale Verordening Ruimte. Deze boerderijen mogen dus geheel worden ingericht als woning en desgewenst ook worden gesplitst. Het wachten is op nieuwe gemeentelijke bestemmingsplannen buitengebied om van de gedoogregeling een wettelijke regeling te maken. In de provinciale Verordening Ruimte is niets opgenomen over hoeveel ruimte van de woonboerderij voor bewoning mag worden gebruikt. Die regel kan worden opgenomen in het gemeentelijke bestemmingsplan buitenge bied. Hoe aantrekkelijker het voor eigenaren wordt gemaakt, hoe meer zij bereid zijn de monumentale en cultuurhistorische waarden in stand te houden. Toe zicht door de gemeente op de uitvoering, het hand havingsbeleid, is essentieel voor het uiteindelijke resultaat. Enerzijds is het verlenen of gedogen van faciliteiten als geheel bewonen en splitsen van deze boerderijen een uitstekende oplos sing voor het behoud als erfgoed. Anderzijds gaat deze regeling volkomen mank, omdat er zonder de echte monumentenstatus geen enkele eis kan worden gesteld aan de manier waarop de aanpassing voor hergebruik wordt uitgevoerd. Hier is alleen het Bouwbesluit en het Welstandsbeleid van toepassing! Res tauratie en verbouw in het buitengebied van niet-monumenten is grotendeels vergunning en welstandvrij, waardoor wildgroei ontstaat. In nieuwe gemeentelijke bestemmingsplannen, met de verplichte provinciale CHW- waarden, kunnen ook eisen worden opgenomen. Wijzigingen aan constructies en interne nieuwe indelingen zijn wel vergunningplichtig en moeten voldoen aan het Bouwbesluit. Bijvoorbeeld mogen bestaande zolders en lage deuren in oude muren blijven zoals ze zijn. Een nieuw stuk zolder of een nieuw geplaatste deur moet echter voldoen aan het Bouwbesluit. De zolder moet 2,60 meter vrije hoogte geven en een deur moet 2,30 meter hoog zijn. Het dak krijgt grote dakramen, om aan de licht- en luchteisen te kunnen voldoen. Gemeenten kunnen wel vrijstellingen geven. In het Bouwbesluit is zelfs sprake van 'gelijk waardigheid' wanneer in redelijkheid wordt afgeweken van voorschriften. De afdelingen bouwtoezicht en handhaving zien het pro bleem nagenoeg altijd anders. Zij staan er op om de regelgeving letterlijk te interpreteren. Te weinig ambtenaren zijn begaan met cultuur historische waarden. Het ontbreekt hen vaak aan kennis, terwijl ze de kennis van een gespe cialiseerde architect niet onderkennen. Bijgebouwen Een ander probleem is de vormgeving van nieuwe bijgebouwen. Dit manifesteert zich vooral wanneer het gaat om de voor deze streek zo karakteristieke Vlaamse langs- en dwarsdeelsehuren. Het belangrijkste van de Vlaamse schuur is het typische gebintenstelsel en minstens één hoge inrit op een hoek- baander. De schuren zijn van oorsprong altijd gedekt met roggestro of riet en gesloten met potdekselwerk of rabatdelen. Door de jaren zijn de wanden vaak versteend, soms is het riet vervangen door Oud-Hollandse pannen. februari 2012 Heemschut 17 MOLbtiJJN Ê11U-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 19