Om het behoud van de Brabantse boerderij \3f m In Noord-Brabant woont slechts 2 °/o van de agrarische bevolking in een cultuurhis torisch waardevolle, dan wel monumentale boerderij Huub Oome - Op het gebied van regelgeving bij hergebruik van boerde rijen, als woning of voor een kleine bedrijfs voering, bestaan nog veel problemen. Dit artikel inventariseert de stand van zaken in Noord-Brabant. De hier genoemde problemen kom je overal in Nederland tegen. Soms wat minder, soms nog heftiger. Vi .fcf HET MEEST AANTREKKELIJKE van een status als rijks- of gemeentelijk monu ment voor een historische boerderij, zelfs van het etiket 'cultuurhistorisch waardevol' zijn de bijzondere faciliteiten waarvan de eigenaar gebruik kan maken. Dat blijkt ook uit de gestegen economische waarde van de gebouwen. Met de status rijksmonument is een erg voordelige lening en belastingaftrek voor onderhoud mogelijk. De hoogte van de lening is helaas beperkt en geldt alleen voor de instandhouding van het monument, dus niet voor technische en bouwfysische verbete ringen. Voor gemeentelijke monumenten geldt hetzelfde, afgezien van de belastingaftrek voor onderhoud. In Brabant is voor een laag ren tedragende lening de pot leeg. De faciliteiten voor hergebruik van boerderijen die onder de hierboven genoemde status vallen, zijn echter aantrekkelijker dan de financiële voordelen die van de overheid zouden komen. CHW- kaart De provincie Noord-Brabant kent een Cultuur historische Waardekaart (CHW-kaart) uit 2006, waarop boerderijen zijn aangewezen met een monumentale status of een cultuurhistorische waarde. Als basis voor de selectie gold het Monumenten Inventarisatie Project uit de jaren 1980. Vanaf 2010 zijn de boerderijen uit de provin ciale CHW-kaart verdwenen. Nu moeten de Brabantse gemeenten in hun nieuwe bestem mingsplannen de CHW-kaart van toepassing verklaren. Ze mogen daarin ook de boerderijen meenemen. Helaas zijn zij dat niet verplicht, waardoor cultuurhistorisch waardevolle boer derijen zonder de status van monument vogel vrij zijn om te worden verbouwd of gesloopt. Meestal zijn gebouwen in het buitengebied al geheel of gedeeltelijk welstandvrij en zijn rede lijke eisen van welstand heel iets anders dan behoud van cultuurhistorische waarden. Boerderijen op de gemeentelijke CHW-kaart kan bescherming voor instandhouding worden verleend. De status 'cultuurhistorisch waar devol' kan worden vastgesteld met een bouw historische verkenning of een bouwhistorisch onderzoek. Opwaarderen Enige decennia geleden is in nagenoeg alle Brabantse gemeenten een inventarisatie gemaakt van het gebouwde erfgoed, om te komen tot gemeentelijke monumentenlijsten. Er werd vrijwel steeds een limiet gesteld aan het aantal gemeentelijke monumenten. Het gevolg is, dat een aantal monumentwaar dige boerderijen en hun bijgebouwen als het ware aan hun lot zijn over gelaten. Zij hebben geen enkele bescherming, tenzij ze nu zijn opgenomen in de gemeentelijke CHW-kaart. De instandhouding van boerderijen met een gemeentelijke status komt ook in het geding, omdat eigenaren niet kunnen profiteren van de voordelen die het bewonen van een rijksmonumentale boerderij biedt. februari 2012 Heemschut 15 jen op; Ropsen<lo<il Bei yen op Zoom De Cultuurhistorische Waardekaart (CHW-kaart) uit 2006, waarop boerderijen zijn aangewezen met een monumentale status of een cultuurhistorische waarde. Bron: chw.brabant.nl Huub Oome In regels kun je niet wonen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 17