fik Hergebruik elementen belemmert ontwerpvrijheid niet Een overzicht van andere Zecc-projecten. Boven: de loft in een schoolgebouw, daaronder de kapel verbouwd tot woonhuis (foto Cornbreadworks, www.cornbreadworks.nl), midden de verbouwde watertoren in Soest en rechts het interieur van die toren. Leverde de verbouwing verrassingen op voor u als architect 'De structuur van de kerk was helder aflees baar en er waren op zich weinig verrassingen', reageert Marnix van der Meer van Zecc architecten, onder wiens leiding het project team aan de WoonkerkXL werkte. 'We hebben vooraf een inmeting gedaan en er waren ook opnamerapporten aanwezig. De stalen inbouw leek even een obstakel, maar bleek uiteindelijk een goede basis te vormen voor het ontwerp. Het hergebruiken van de fundering van deze inbouw en de bijbehorende verdiepingsvloer belemmerde ons niet in onze ontwerpvrijheid. Het was een uitgangspunt dat ons voldoende vrijheid gaf en aanleiding was voor het maken van het ontwerp dat is gerealiseerd.' Had u eerder herbestemmingsprojecten gedaan 'Zece had hiervoor al andere herbestemmings- projeeten gedaan, onder andere de Woonkapel 10 Heemschut februari 2012 in Utrecht, de Woonwatertoren te Soest (eerste project van Zece), het Woonlaboratorium en de sehoolloft te Utrecht. Momenteel zijn we bezig met het herbestemmen van watertorens.' Wat vindt u leuk aan het ontwerpen van een herbestemmingsobject 'Bij Zece werken we vanuit drie grondbegin selen: wat wij bouwen moet functioneel zijn, ontwikkeld zijn vanuit duurzame principes en tegelijkertijd al je zinnen prikkelen. Herbestemmingsprojeeten passen daar perfect in. De functionele toevoeging die in een bestaand gebouw gemaakt wordt, in combi natie met het bestaande gebouw, zorgen voor een meerwaarde. De relatie tussen het nieuwe en het oude staat dan ook centraal in veel van onze ontwerpen. Het pand waarin wij werken was voorheen een café. Het is ooit een bloemenzaak en zelfs een woning geweest. We werken zelf dus ook in een herbestemd pand.' Wanneer is een herbestemming geslaagd 'Een herbestemming kan op verschillende manieren geslaagd zijn. Alleen al het feit zelf, want dan heeft het gebouw een nieuwe invul ling gekregen en blijft het behouden voor de toekomst. Vanuit architectuur zou de ingreep in het bestaande gebouw moeten leiden tot een meerwaarde op diverse vlakken. Zoals eerder aangegeven zijn functionaliteit, esthetiek en duurzaamheid de kernpunten. Uiteraard is ieder te herbestemmen monument anders en het vraagt daarom een eigen benadering. Soms is een ingreep nodig om er nieuw leven in te blazen of functionele onderdelen toe te voegen, maar een terughoudende benadering kan soms ook goed zijn, waardoor de aanwezige kenmerken van het pand extra tot hun recht komen. Een gebouw moet in ieder geval blijven leven en gebruikt worden. Aanpassingen zijn een belang rijk onderdeel om dit voor elkaar te krijgen. Je bent uiteindelijk een tijdelijke bezoeker.' Annette Lieth en Brigitte Linskens Meer informatie: www.woonkerkxl.nl www.zeec.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 12