Met minimale ingrepen door Zeec arehiteeten herleeft de heldere soberheid van de St. Jakobus 'Je bekijkt het pand, ziet mogelijkheden, je beseft dat je de gemeente mee moet krijgen en je maakt je rekensom' Passie voor bijzondere gebouwen Impressie van het interieur van WoonkerkXL. Het 14 meter hoge schip is indrukwekkend, maar het ontwerp van het woonvolume zorgt, dat de menselijke maat nergens uit het oog wordt verloren. Daglicht komt binnen via de oorspronkelijke glas-in-loodramen. Alleen aan de achterzijde naar de tuin zijn nieuwe puien gemaakt met toegang tot de tuin en om de eetruimte extra daglicht te geven. Voor het overige is de kerk aan de buitenzijde volledig intact. De ruimtelijkheid van de kerk is behouden, juist ook omdat de eigenaren deze wilden transfor meren tot slechts één woning. Met minimale ingrepen door Zeec architecten herleeft de heldere soberheid die de St. Jakobus ten tijde van architect Gerardus Gerritsen kenmerkte. 'Wij waren niet op zoek naar een nieuwe woning, we hadden namelijk net een kapel verbouwd tot woonhuis in de binnenstad en hadden de intentie om daar heel lang te blijven wonen,' vertellen eigenaren Valerie en Robin. 'Toen we zagen dat deze kerk te huur stond en we erachter kwamen dat we misschien konden kopen, vonden we dat een kans die we niet konden laten lopen. Het is uitzonderlijk om dergelijke bijzondere panden in de binnenstad te vinden. Of het een kerk is, een pakhuis, een school, een molen of een watertoren. Voordat wij de kapel hadden, bewoonden wij een voormalige zolder in een schoolgebouw. Dus je kunt zeggen dat wij een passie hebben voor bijzondere gebouwen en het een uitdaging vinden om daar een woning van te maken. Of de kerk geschikt was voor herbestemming, daar zijn wij niet bewust mee bezig geweest. Je bekijkt het pand, ziet moge lijkheden, je beseft dat je de gemeente natuur lijk mee moet krijgen, en je maakt je rekensom. Meer dan dat is het eigenlijk niet. We hadden dan ook maar twee wooneisen: wijziging van de bestemming in wonen en goedkeuring van ons ontwerp.' Was duurzaamheid een item? 'De tussenvloer is 'los' gefundeerd van de kerk. Toekomstige generaties kunnen het interieur verwijderen en er zelfs weer een kerkfunetie aan geven. Het is degelijk verbouwd, met goede materialen, maar met behoud van alle authentieke elementen die er nog in zaten toen wij het kochten. Zo hebben wij bijvoorbeeld nimmer overwogen om de kerk te splitsen in twee wooneenheden, om het karakter intact te houden, zoals het monumentale plafond.' Waarom koos u voor dit architectenbureau 'Met Zeec Architecten hebben wij ons eerste woonhuis verbouwd, de loft in een school gebouw, evenals ons tweede: de kapel tot woonhuis. Het was voor ons vanzelfsprekend om weer met Zeec te werken. Het is een club creatieve jonge arehiteeten en medewerkers die gedreven zijn, hard werken, adeguaat reageren, onze rol als opdrachtgever accepteren en ook aanvaarden dat de regie bij ons ligt, met de besluitvorming over wijzigingen en dergelijke. Respect over en weer voor eikaars inbreng en een gemeenschappelijk beeld van wat we mooi vinden, tot op detailniveau, maakt onze samen werking 'long lasting'.' Is het resultaat wat u ervan had verwacht? 'Het blijven op voorhand tekeningen waar je een beeld bij moet vormen en het blijft lastig voor ons als leek om sommige zaken te visuali seren. Maar gezien onze betrokkenheid bij een dergelijk project (wij doen zelf het toezicht en onderhouden rechtstreeks het contact met de aannemer) word je zo in de totstandkoming meegezogen, dat het resultaat uiteindelijk is geworden wat we er van verwachtten. Maar we blijven met verwondering kijken naar wat we, met behulp van Zece, tot stand hebben weten te brengen en voelen ons trots over het resultaat. Wij laten iets moois achter.' De Woonkerk staat te koop.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 11