WoonkerkXL herbestemt de ruimte en behoudt de oude structuur Annette Lieth en Brigitte Linskens - In 1870 gaf het bestuur van de Oud Katholieke Parochiegemeenschap Utrecht opdracht tot het bouwen van een kerk met pastorie. De St. Jakobus van architect Gerardus Gerritsen werd een sober aangeklede kerk, als enige in Utrecht gebouwd in de stucadoorsgo- thiek. De kerktoren aan de voorzijde bleek te zwaar voor het fundament en werd in 1889 afgebroken. In 2009 werd de kerk onder architectuur ver bouwd tot een prachtige moderne stadsvilla: WoonkerkXL. Fotografie Frank Flanswijk SINDS 1991 WORDEN er geen diensten meer gehouden in de kerk. Tot 2007 werd zij gebruikt als showroom voor antieke meu belen en als vergaderruimte. Ook vonden er concerten plaats, waarvoor een tussenvloer is aangebracht. Deze tussenvloer vormde bij de verbouwing tot woning een belangrijk uit gangspunt voor het ontwerp, maar is ingrijpend aangepast om de ruimtelijke kwaliteiten van de kerk terug te brengen en die door middel van zichtlijnen te benadrukken. Op de begane grond zijn diverse woonfuncties gerealiseerd zoals slapen en werken. Indirect daglicht voor deze functies treedt binnen via gaten en openingen in wanden en vloeren. De houten vloeren, de glas-in-loodramen en oude deuren van de kerk zijn behouden en plaatselijk hersteld. Het woonvolume is in detail 'los gehouden' van het gebouw en is zo te beschouwen als een tijdelijke bewoner van de kerk. Het strakke nieuwe, wit gestuete volume is opgebouwd uit staal, hout en plaatmateriaal De dichte borstweringen begeleiden de zicht lijnen en begrenzen de plekken van de living. Glasvlakken bieden steeds weer een ander doorzicht op delen van de kerk. Utrecht WoonkerkXL. Aan de achterzijde naar de tuin zijn nieuwe puien gemaakt met toegang tot de tuin Valerie Houpperichs: 'Toen we zagen dat deze kerk te huur stond en we erachter kwamen dat we misschien konden kopen, vonden we dat een kans die we niet konden laten lopen.' Foto Truus van Gog en om de eetruimte extra daglicht te geven 8 Heemschut februari 2012 Van kerkgebouw naar stadsvilla

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 10