Heemschut Actief Zeeland Plan voor hotel op plaats 'Het Maereltje' Dreigende sloop schoolgebouw in Meliskerke Domburg. Villa 'Het Maereltje' en chauffeurswo ning 'de Protter' moeten misschien plaats maken voor een nieuw hotel. Foto Willem Heijbroek Domburg - De villa 'Het Maereltje' is gebouwd in 1916 door de familie Wichers Wierdsma en voorzien van een chauffeurswoning 'De Protter'. Beide bijzondere panden zouden plaats moeten maken voor een nieuw hotel. Heem schut maakt bezwaar. De familie Wichers Wierdsma is vanaf 1905 deel van het Domburgse societyleven, organi seert de eerste tenniswedstrijden en ontplooit activiteiten in de sociëteit 'Luctor et Emergo'. Dochter Roline is kunstenares en is lid van de 'Domburgse Dames en Veerse Joffers'. Zij onderhoudt goede contacten met onder meer Charley Toorop, Jacoba van Heemskerk, Sarika Goth, Lucy van Dam van Isselt en Mies Elout- Drabbe. Hun activiteiten zijn beschreven in het boek 'Een tere stilte en een sterk geluid' door Franeisea van Vloten en Joost Bakker en getoond in een dubbelexpositie in 2009. Als kunstenaarsgroep vormen zij niet één geheel, de leden tonen een grote verscheidenheid aan stijlen en technieken. Roline blijft, na de dood van haar vader in 1946, met een vriendin in 'Het Maereltje' Meliskerke. De gereformeerde school van Melis- kerke met aansluitend de woning van de hoofd onderwijzer omstreeks 1900. Fotograaf onbekend te herstellen en als kantoor en kantine voor bouwbedrijf Meliskerke in gebruik te nemen. Onder de kap zouden dan de technische ruimtes en opslag een plaats kunnen krijgen. Dit zijn exact de aangegeven functies van de geprojec teerde nieuwbouw. In het rapport wordt gesteld dat renovatie van het schoolgebouw zeer waarschijnlijk de kosten voor sloop en nieuwbouw niet zullen overschrijden. Deze school met woning is karakteristiek in de omringende bebouwing van Meliskerke en bepaalt in belangrijke mate het dorpsaanzien; vervangende nieuwbouw zou dit sterk aantasten. Op het schrijven van Heemschut aan de gemeente Veere is, ondanks aandringen, nooit antwoord gekomen. Zoals gebruikelijk is vlak voor de zomerva kantie een aanvraag tot sloop en vervangende nieuwbouw ter visie gelegd. Heemschut heeft daartegen bezwaar aangetekend en nogmaals gewezen op het rapport dat meer dan een jaar geleden is verstuurd. Willem Heijbroek Meliskerke - In het Walcherse Meliskerke (gemeente Veere) dreigt een zeldzame com binatie van school met onderwijzerswoning gesloopt te worden. De voormalige gere formeerde school staat in het dorp waar de schrijfster Franca Treur is opgegroeid. Zij won met 'Dorsvloer vol confetti' de Selexyz Debuut prijs 2010. Dat een dergelijke combinatie van school en woning behouden is gebleven komt maar zelden voor. In de woning is tegenwoordig het kantoor van bouwbedrijf Meliskerke geves tigd. Het is het oudste ensemble in Meliskerke en zou op een gemeentelijke monumentenlijst behoren te staan. Maar (zie bericht over Dom burg), die is er in de gemeente Veere nog niet. In januari 2010 kregen wij een melding, dat er plannen waren om de school, eigendom van Veere, ondershands te verkopen aan het bouw bedrijf. Die wil het slopen ten behoeve van uitbreiding. Er is door onze Technisch Adviseur een bouwkundig onderzoek verricht naar de mogelijkheden voor herbestemming. Daaruit bleek dat het, ondanks jarenlange verwaarlo zing, zeer goed mogelijk is het schoolgebouw 6 Heemschut oktober 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8