Doek valt voor stationsgebouw Pijnacker Pijnacker. Het stationsgebouw van Pijnacker is nu echt recent gesloopt. Foto Peter Neukirehen Pijnacker - Het heeft er even naar uitgezien dat het stationsgebouw van Pijnacker toch behouden zou blijven. Dit gebouw is een van de laatste restanten van de Zuid-Hollandsehe Eleetrisehe Spoorweg-Maatschappij uit het begin van de vorige eeuw, de oude Hofpleinlijn. Voor de historie van Pijnacker speelde deze spoorlijn met stationsgebouw en naastgelegen veiling een belangrijke rol, omdat zij de aanzet gaven voor de ontwikkeling van de tuinbouw in Pijnacker. Het stationsgebouw in chaletstijl met baksteenelementen is zeer karakteristiek voor de spoorwegarehiteetuur in die tijd. In Heemschut Actief van april 2008 is verteld, dat de gemeenteraad van Pijnacker-Noot- dorp met een nipte meerderheid besloten had het gebouw van NS te kopen. De sloop was daarmee voorlopig van de baan. In de daarop volgende discussies werd duidelijk dat de gemeente zich gebonden had aan een project ontwikkelaar, waardoor het gebouw alleen met een ruime financiële bijdrage van de gemeente behouden kon blijven. Acties van Heemschut Zuid-Holland tegen besluiten van BEtW (om alsnog een sloopver gunning af te geven en het gebouw niet als gemeentelijk monument aan te wijzen), liepen uiteindelijk op niets uit. Ook het positieve advies van de commissie bezwaarschriften om het gebouw die status te geven mocht niet baten. BEtW wilden er geen geld voor vrij maken, een opvatting die door de raad in meer derheid gedeeld werd. Op 23 juni heeft de raad besloten het nieuwe ontwerpbestemmingsplan voor het terrein rond het stationsgebouw vrij te geven voor inspraak. In dat ontwerpplan komt het station niet meer voor. Er moet een flatgebouw van vier tot zes verdiepingen voor in de plaats komen. Daarmee valt het doek. Maar, zoals een raadslid opmerkte, 'Gelukkig hebben we de foto's nog'. Vanuit de bevolking was nog een poging gedaan het gebouw te verplaatsen. Dat bleek echter niet haalbaar, mede omdat de gemeente financieel niet wilde bijspringen. Aan de orde is nu alleen nog de mogelijkheid om een deel van het gebouw op een nabijgelegen terrein als replica te herbouwen. Eind augustus is het gebouw gesloopt. Mede op verzoek van Heemschut zullen enkele onder delen - waaronder de schouw in de voormalige wachtkamer - gespaard blijven en worden opgeslagen in afwachting van een nieuwe toekomst elders. Peter Neukirehen Rotterdam. Old Dutch staat definitief op de gemeentelijke monumentenlijst. Foto Leo Roubos renproeedure volgde, vervolgens het beroep bij de rechtbank en tot slot het hoger beroep bij de Raad van State. Nu deze laatste het hoger beroep op alle punten ongegrond heeft ver klaard is de aanwijzing definitief geworden. Mia Hopperus Buma, met dank aan Albert Snethlage oktober 2011 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 7