Heemschut Actief Zuid-Holland Watertoren Leerdam niet slopen Old Dutch definitief Rotterdams monument Leerdam. De beeldbepalende watertoren uit 1929 van Leerdam. Foto Quistnix wikipedia Leerdam - Dankzij een melding heeft Heem schut gehoord dat de eigenaar, drinkwater bedrijf Oasen, een sloopvergunning heeft aangevraagd voor de watertoren van Leerdam en het terrein met opstallen te koop heeft aangeboden. De toren is in 2009 buiten gebruik gesteld. Een bezwaar tegen de vergunning is op zijn plaats, omdat de watertoren één van de opvallende herkenningspunten in het waterfront van Leerdam is, naast de Grote kerk en de koepel van het Hofje van mevrouw Van Aerden. Er is een beschrijving van de architect Ir. Arie Visser uit 1930, waarin hij de dan net opgeleverde toren beschrijft. Zo meldt hij dat dit geen 'neutrale' toren betreft, waarbij de bouwmeester zonder innerlijke ontroering en zonder liefde heeft gewerkt, maar het betreft ook geen 'Neo Barok'. Het is beslist een markante toren (52 meter hoog, binnenwerks 9 meter diameter) die in het silhouet van Leerdam al sinds 1930 een duide lijk en herkenbare, maar een niet overheersende rol speelt. De beschrijving van ir. Visser maakt duidelijk waarom het ontwerp van deze toren heel geslaagd is. Het is een goed voorbeeld van een zorgvuldig ontworpen watertoren, gereali seerd als een onbewerkte betonconstructie met baksteenvulling en zorgvuldige detailleringen in elementen zoals ramen, vlaggenbalkon en betonconstructie. De tekeningen van de water toren zijn destijds aan Berlage voorgelegd, die zijn waardering hierover heeft uitgesproken. Bijzonder is ook dat naast de entree van de toren in 1930 een mozaïek van A.D. Copier is herplaatst, dat in 1925 in de oude watertoren was aangebracht. Te midden van zijn tijd genoten is dit een toren met onbetwistbare architectonische kwaliteiten en het bouwwerk is karakteristieker dan menig kerktoren uit die tijd. Afbraak zou dan ook een verlies zijn van dit industriële monument en een zware aanslag op het beeld van de stad. De toren is als object en als beeld in het stadssilhouet van onvervangbare cultuurhistorische en archi tectonische waarde. De provinciale commissie van Zuid-Holland overweegt bezwaar tegen de sloopvergunning in te dienen. De toren verkeert in een redelijke conditie en het is de moeite waard om te onderzoeken of de toren deel kan uitmaken van nieuw te bouwen woon- en werk complexen. Mocht uit een zorgvuldig en onaf hankelijk herbestemmingsonderzoek blijken dat het behoud van de toren economisch te onder bouwen is, dan zou Leerdam zijn bijzondere toren kunnen behouden. Mia Hopperus Buma, met dank aan Evert de longh Rotterdam - Met de uitspraak door de Raad van State op 3 augustus is de aanwijzing door BEtW Rotterdam van de Old Dutch als Rotterdams gemeentelijk monument definitief geworden. Na een melding in oktober 2007 vanuit onze achterban dat horecabedrijf Old Dutch mogelijk gesloopt zou worden - en na studie naar het pand en zijn geschiedenis - verzocht Heem schut Zuid-Holland het pand aan te wijzen als gemeentelijk monument. De eigenaar ontkende stellig dat er sloopplannen zouden zijn. De Old Dutch is de laatste tastbare herinnering in Rotterdam aan de, na het bombardement en de branden van mei 1940, nog in hetzelfde jaar voltrokken noodwederopbouw van winkels en horeca. Het pand vertoont diverse kenmer kende herinneringen aan die tijd, zoals de bouw met gebruik van puinmateriaal en een funde ring die niet op palen is, maar op een betonnen plaat. Ook heeft het monument slechts kleine ramen ten gevolge van het gebrek aan grote stukken glas in de oorlogsjaren. Een voorlopige aanwijzing volgde op 9 december 2008, gevolgd door hoorzittingen met Heemschut en de eigenaar. Ook de gemeentelijke commissie Welstand en Monu menten adviseerde. Daarop besloten BEtW van Rotterdam op 2 juni 2009 tot genoegen van Heemschut tot aanwijzing van het pand. De eigenaar liet het daar niet bij. Een bezwa- 4 Heemschut oktober 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 6